anyakönyv

A Magyar Nemzeti Levéltár álláspontja az anyakönyvek kutathatóságáról

magyar

1. Az MNL nagyra értékeli, hogy az utóbbi években az egyházi anyakönyvek új egyházi és állami levéltári szolgáltatásokban is megjelentek, ezek az eredmények az egész magyar levéltárügy megítélése szempontjából hasznosak. A többféle megoldás fejlesztően hat egymásra, és a térítéssel vagy ingyenesen elérhető szolgáltatások közötti választás a levéltári anyagban való kutatás magasabb minőségét vagy az egyes kutatók anyagi lehetőségeire tekintet nélküli hozzáférését is biztosítja.

Beszámoló: Aktakaland – 3. blogtalálkozó

magyar

Többek között ez is ösztönözte a 2017. január 20-án, pénteken a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának Kutatószolgálata által megrendezett és nagy érdeklődéssel övezett 3. blogtalálkozót, amelynek témája Az egyházi anyakönyvek kutatási lehetőségei volt.

A Magyar Nemzeti Levéltár – mint a CO:OP (Community as Opportunity, The creative archives’ and users’ network) projekt résztvevője – Kutatószolgálata a projekt keretében, a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódva workshopot (3. blogtalálkozó) szervez: ezúttal az egyházi anyakönyvek kutatási lehetőségei témakörben ülteti egy asztalhoz a szereplőket, és nyilvános beszélgetésüket a kutatók is nyomon követhetik.
A közönségtalálkozóra a szervezők ezúton tisztelettel hívnak minden érdeklődőt 2017.

Hogy lett Ziegler Gézából Gárdonyi Géza?

magyar
Gárdonyi édesapja, Ziegler Sándor Mihály (1823-1879) szász származású, evangélikus felekezetű gépészmérnök-feltaláló volt. Az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc alatt Pesten saját költségén hadi üzemet hozott létre, amely támogatta a honvédőket. Nevéhez a későbbi korok ezért a „Kossuth fegyvergyárosa" állandó jelzőt kapcsolták. Katonai szerepvállalása miatt álruhába öltözve érkezett vissza szülőfalujába, Nemeskérre.

Rovásírás az anyakönyvekben

magyar

E sorok írója saját családfájának elkészítésekor, anyai ágon, a Furtán lakó Bói családra vonatkozó adatok keresése közben, a születések feljegyzései között bukkant két rovásírásos bejegyzésre. 1779. május 15-én a dátumot még a megszokott betűkkel írta be a református lelkész, a születés és keresztelés adatait azonban már rovásírással, olvasata:
TÖRÖK ISTVÁN LEÁNYA MÁRIA
LEÁNYOK TANÍTÓJA NAGY FERENC

Feliratkozás RSS - anyakönyv csatornájára