Közoktatás, kultúra és művelődés kölcsönhatásai a két világháború közötti társadalmi életre
P r o g r a m
P r o g r a m
A konferencia témája Hajdúböszörmény társadalmi-, egyesületi- és sportélete a két világháború között volt. A rendezvényen elsőként Szendiné dr. Orvos Erzsébet megyei levéltárigazgató szólt a megjelentekhez. Kiemelte, már többéves hagyomány, hogy a város önkormányzata és a levéltár együttműködésének köszönhetően tartják meg a történelmi konferenciát.
A tanácskozás témája legyen akár a szervezők által választott, akár valamilyen aktuális évfordulót, emlékévet ünneplő, mindig Hajdúböszörmény és a Hajdúság múltjához, történetéhez kapcsolódik. 2021-ben a rendezvény tárgyát a szomorú aktualitás szülte. Nem egy múltbéli történelmi esemény időszerű jubileuma, hanem jelenkorunk aktuális témája: a járvány.
Korábban múzeumban és művelődési intézményben dolgozott, így nagyon jó kulturális kapcsolatokat épített ki Hajdúböszörmény, illetve a Hajdúság intézményeivel. 2006 óta állandó tagja Hajdúböszörmény Önkormányzata Oktatási és Művelődési Bizottságának, a Hajdúböszörményi Települési Értéktár Bizottság elnöke, valamint a hajdúböszörményi Szabadhajdú városi hetilap alapító–szerkesztője és a Hajdúsági Tükör negyedéves kulturális, közéleti periodika szerkesztőbizottságának tagja.
Legutóbb a Nagy Háború és kora, valamint a trianoni békediktátum időszakát dolgozták fel a szakemberek. A konferencia előadásainak írásos bővített tanulmányait hamarosan a Közszolgálati füzetek 16. kötetében olvashatják az érdeklődők. Az elmúlt év szeptember 14-i kiállítást pedig – a megnyitása után – november 11-ig (ekkor kellett a vészhelyzet miatt bezárni) sokszázan keresték fel.
A 16 óra 32 perc, avagy megkondulnak a harangok című tárlat a Nagy Háború és a trianoni békediktátum Hajdúböszörménnyel kapcsolatos történetét mutatja be a látogatóknak. A Hajdúböszörményi Fióklevéltár és a Hajdúsági Múzeum szakembereinek közös produktuma több hangsúlyos szakaszra osztja az időszakot.
Hajdú atyánk fiai