Oláh András Pál: "A célpont a mai napra: Szeged" - meghívó
- További információ Oláh András Pál: "A célpont a mai napra: Szeged" - meghívó tartalommal kapcsolatosan
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges
A Pető Andreával készült interjút itt olvashatják: „A jelen és a jövő sokkal jobban érdekel, mint a múlt” – Interjú Pető Andreával
Beköszöntő
Tisztelt Olvasó!
Szendiné dr. Orvos Erzsébet, az MNL Hajdú-Bihar Vármegyei Levéltárának igazgatója köszöntőjében megemlékezett a Magyar Nemzeti Levéltár és a Honvéd Hagyományőrző Egyesület eredményes együttműködéséről. A konferencia alaptémáját adó, 1944. október 6-tól 13 napon át az Alföld ellenőrzéséért folyt páncéloscsata jelentőségéről szólva elmondta, hogy bár a szovjet erők fő célja: a magyar és német csapatok bekerítése nem valósult meg, a harcok hatásai így is messzemenők voltak.
A különleges virtuális gyűjteményt és adatbázist Bojtos Gábor főlevéltáros állította össze, technikai oldalról pedig Imréné Kinyik Apollónia adatrögzítő és Barabás Sarolta levéltári-informatikus segítette a közzétételt.
A sajtóbemutatón Csönge Attila, a levéltár igazgatója méltatta kollégái munkáját, melynek köszönhetően az I. világháborús veszteséglistához hasonlóan immáron a II. világégés megyei áldozatai is hozzáférhetővé váltak a széles nagyközönség számára.
A katonákat és családtagjaikat ábrázoló képeket a szolnoki Aranka Fotó műhelyében készítették a háború évei alatt, majd az épület bontását követően Dr. Somodi István őrizte meg azokat, s végül a Levéltárnak ajándékozta.Magó Károly zászlós felhívta a figyelmet arra, hogy a különleges gyűjtemény közzétételével nemcsak a második világháború szolnoki eseményeinek 75.
Országos viszonylatban alig maradt olyan iskola, amelynek épülete és felszerelése sértetlenül átvészelte volna a háborút. Egyes adatok szerint a népiskoláknak felét, a középiskoláknak 60%-át érte épületkár. A Tiszazugot és környékét nem érték olyan súlyos bombázások, mint a nagyvárosokat, így az épületek sem pusztultak el olyan mértékben. Ennek ellenére a belövések és a falvakon keresztülvonuló hadseregek miatt számos épület került használhatatlan állapotba.