A hónap dokumentuma 2023. március
A Petőfi Társaság képterjesztési engedély iránti kérelme
Kaposvár, 1923. március 9.
Forrás: Fogorvosi Szemle, 1923. évi 1-3. szám, 40. p.
Petőfi Sándor születésének centenáriumára a Petőfi Társaság[1] dobai Székely Andor festőművésszel[2] – a költőről 1845-ben készült dagerrotípia[3] alapján – rézkarc[4] arcképet készíttetett. A képet két méretben – levelezőlap, illetve 36 cm x 55 cm nagyságban – árusította az egyesület.[5] A Petőfi Társaság az arckép forgalmazásából befolyt pénzt kulturális missziójának erősítésére kívánta fordítani.[6] 1923. március 9-én a társaság kiküldött képviselője somogyi megrendelések gyűjtéséhez kért jóváhagyást a vármegye alispánjától. A törvényhatóság központi hivatala – a nemzeti kultúrát támogatandó – rendkívül gyorsan, már a kérelem benyújtása napján kiadta a kért engedélyt.
Az iratokat szövegértést könnyítő lábjegyzetekkel, betűhű átiratban közöljük.
1. számú dokumentum
Schlessinger Istvánnak, a Petőfi Társaság Somogy vármegyei kiküldöttjének képterjesztési engedély iránti kérelme
Kaposvár, 1923. március 9.
Somogyvármegye méltóságos Alispán Urához,
Kaposvár
Alulírott, mint a Petőfi Társaság Somogyvármegyei kiküldöttje mély tisztelettel kérem, hogy a fentebb említett Társaság által kiadott dobai Székely Andor festőművész rézkarcának terjesztését a megye területére megengedni, méltóztassék.
Alázatos tisztelettel
Kaposvár, 923. III / 9.
Schlessinger István
2. számú dokumentum
Somogy vármegye alispánjának véghatározata Schlessinger Istvánnak, a Petőfi Társaság Somogy vármegyei kiküldöttjének képterjesztési engedély iránti kérelme ügyében
Kaposvár, 1923. március 9.
Előadói ív.
Somogyvármegye alispánjától.
Iktatószám: 6485/1923
Véghatározat.
Schlessinger Ignác István budapesti (VI. Szondy utca 15) lakósnak Somogyvármegye és Kaposvár r. t.[7] város területére a Petőfi Társaság által kiadott Petőfi képre való megrendelés gyűjtést engedélyezem.
Erről Schlessinger Ignác budapesti lakóst, a m. kir.[8] államrendőrség kaposvári kapitányságát és valamennyi járási főszolgabíró urat értesítem.
Kv.[9] 1923. márc. 9. Dr. B.[10]
Tallián[11]
átvettem
Schlessinger István
Az ügyirat jelzete: HU-MNL-SML-IV.-405.b. Somogy vármegye alispánjának közigazgatási iratai. 6485/1923. szám.
Kéziratos beadvány dátummal, aláírással, bélyeggel és bélyegzővel hitelesítve (1. számú dokumentum).
Kéziratos véghatározat nyomtatványon, dátummal és aláírásokkal hitelesítve (2. számú dokumentum).
Gépelt engedélyminta kézírással javítva (3. számú dokumentum).
Közzéteszi: Nübl János
[1] Petőfi Társaság (1876–1944): A Petőfi-kultusz terjesztésének és a magyar szépirodalom nemzeti szellemben való művelésének előmozdítására alapított egyesület.
[2] Székely Andor, dobai (Lőcse, 1877. április 16.–Párizs, 1958. február 1.): Az 1920-as évektől Párizsban élő magyar naturalista festőművész, grafikus.
[3] Dagerrotípia: A fotográfia történetének egyik első képrögzítés-technikai eljárása, melynek során jód-, bróm- vagy klórgőzben érzékenyített, ezüstözött rézlemezekre készítettek felvételeket.
[4] Rézkarc technika: Sokszorosítható grafikák készítésére alkalmazott eljárás, melynek során az alkotó saválló védőréteggel (viasszal, gyantával, bitumennel) bevont rézlemezbe tűvel karcol grafikát, melyet aztán savba helyez. A sav a védőréteg miatt csak a karcolt részeken fejt ki hatást. A maratás után a védőréteg eltávolításra kerül, a lemezt pedig festékkel vonják be. A nyomás nedves papírra történik hengereléssel. A rézkarc technika árnyalatokban gazdag képek készítését teszi lehetővé.
[5] A m. kir. vallás- és közoktatásügyi miniszternek 1923. évi 1955. III. a. számú rendelete a Dobai Székely Andor művész készítette, Petőfit ábrázoló rézmetszetnek az iskolák részére való megszerzése tárgyában. Hivatalos Közlöny, 1923. május 1. 123. p.
[6] Minden magyarokhoz! Új-Somogy, 1923. április 24. 1. p.
[7] rendezett tanácsú
[8] magyar királyi
[9] Kaposvár
[10] Dr. Bálványossy Tibor vármegyei aljegyző
[11] Tallián Andor, Somogy vármegye alispánja