The Pragmatic Sanction in the Habsburg Monarchy and its Contexts – Die Pragmatische Sanktion in der Habsburgermonarchie und ihre Zusammenhänge Nemzetközi konferencia
Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (EKKE, Eger), a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára (MNL OL, Budapest), a Magyar és az Osztrák 18. század-kutató Társaságok, illetve NKFI Rendiségtörténeti Kutatócsoportunk 2023. november 8–10. között, a Pragmatica Sanctio 300. évfordulója alkalmából nemzetközi konferenciát rendezett.
A Pragmatica Sanctio és az azt megelőző törvények, amelyek a Habsburgok trónöröklési jogáról, valamint az örökös királyságról szólnak, jelentősen meghatározták a Magyar Királyságnak a Habsburg Monarchiában elfoglalt helyét. Emiatt az 1723-ban hatályba lépett nőági örökösödési törvény Magyarország történetében, az uralkodóház többi (örökös) tartományához való viszonyában és jogi, rendi kapcsolatrendszerében is kiemelkedően fontos volt. Ezért a konferencia tematikája nem csupán a Pragmatica Sanctio és az 1722/23. évi országgyűlés volt, hanem lényegesen tágabb annál: a Habsburgok és a magyar koronaterületek kapcsolatáról, az örökletes királyságról, annak korábbi és későbbi államjogi hatásairól hangzottak el előadások. A konferencia célja az volt, hogy a Magyar Királyság államjogi helyzetét és a vele kapcsolatos nézeteket érintő, elemző előadások mellett, a Monarchia más tartományainak kül- és belpolitikai helyzete is megjelenjen, továbbá, hogy a trónörökléssel összefüggő rendi állásfoglalásaik szintén hangot kapjanak. Ezzel egyrészt a nemzetközi, mindenekelőtt a szomszédos országok e vonatkozású tudományos álláspontjának megismerését és kiemelkedő képviselőivel való kapcsolataink fejlesztését kívántuk előmozdítani, másrészt pedig azt szeretnénk elérni, hogy a Magyar Királyság történetének e több évszázadot felölelő időszaka és régóta háttérbe szorult kérdésköre az eddiginél beágyazottabban, nemzeti elfogultságoktól mentesen jelenhessen meg.
A 16. századól 1920-ig terjedő időhatárú tudományos konferencia fókuszába az alábbi témaköröket állítuk:
1. A Magyar Királyság közjogi helyzete a Habsburg Monarchiában a 16. századtól 1920-ig.
2. Az uralkodócsalád trónöröklési rendjének változásai, válságai és a magyarországi rendek politikai állásfoglalása.
3. A nőági trónörökösödési törvény előzményei: az 1687., 1703., 1713. évi szabályozás és Mária Terézia trónra lépése körüli bonyodalmak.
4. Az 1722/23. évi országgyűlés.
I. József., III. Károly és Mária Terézia uralkodása, utóbbi esetében a korai évek.
5. A későbbi (1790-1867) koronázó országgyűlések trónörökléssel kapcsolatos állásfoglalása, a hazai rendek politikai igényei.
6. Reform- és dualizmus-kori közjogi viták.
A 2023. november 8-10. között tervezett rendezvénynek az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem (Eger) adott otthont. A konferencia előadásainak szerkesztett változatát önálló, idegen nyelvű tanulmánykötetben jelentetjük meg.
Újkor.hu: Három évszázad távlatában… – A Pragmatica Sanctio a Habsburg Monarchiában és összefüggései
Az alábbi előadások hangzottak el a konferencián:
Kalmár János (Eger): Hausgesetze, Thronfolgeregelung und leges fundamentales im frühneuzeitlichen Europa
Tusor Péter (Budapest): A Preface to the Pragmatica Sanctio in the Age of the Wesselényi Movement (1665)
Kalmár János (Eger): Habsburgische Sukzessionsregelungen und die weibliche Thronfolge zur Zeit Karls VI.
Ivana Jukić (Zagreb): The Croatian Estates and the Pragmatic Sanction: When? Who? Why?
Thomas Wallnig (Wien): Die Pragmatische Sanktion und Rom
Stefan Seitschek (Wien): Erbfolge und Pragmatische Sanktion in der öffentlichen Wahrnehmung
Forgó András (Pécs): Das Spinnetz des Hofrats: Johann Georg Mannagetta und die Vorbereitung der ungarischen Pragmatischen Sanktion
Kulcsár Krisztina (Budapest): Frau und Mann. Die Frage der Mitregentschaft in der Habsburgermonarchie im 18. Jahrhundert
Hőnich Henrik – Nagy Ágoston (Budapest): Gegennarrative zum Prinzip filium successionis interruptum und Auslegungen der Artikel 1723 im politischen Diskurs der frühen 1790-er Jahre in Ungarn
Soós István (Budapest): Die Pragmatische Sanktion und die staatsrechtliche Lage des Königreichs Ungarn in der Habsburgermonarchie (1790-1830)
Dobszay Tamás (Budapest): Debates about the Pragmatica Sanctio in the Hungarian Reform Era, 1830-48