Kulcsár Krisztina

Könyvbemutató | Die habsburgische Variante des aufgeklärten Absolutismus

magyar

 

Köszöntőt mond:

Ö. Kovács József
Megyei főigazgató-helyette, Magyar Nemzeti Levéltár

Kalmár János
Egyetemi tanár, Eszterházy Károly Egyetem,
A Magyar 18. Század Kutató Társaság elnöke

 

A kötetet bemutatja:

Soós István
Ny. tudományos főmunkatárs, MTA BTK TTI

A 2018. évi Ember Győző Díj átadása

magyar

A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának Lovagtermében 2018. december 14-én került sor az ez évi Ember Győző Díj átadására, amelyet ezúttal a szakmai bizottság javaslata alapján munkásságának elismeréseként Kulcsár Krisztina, PhD főlevéltáros, történész kapott. Kulcsár Krisztina 2000 óta a Helytartótanácsi és a Bírósági Levéltár referense, emellett pedig a Levéltári Közlemények szerkesztőbizottságának tagja, a Közigazgatás-történeti konferenciák elindítója és szervezője volt. Történészként Mária Terézia és II.

Az ideiglenes Képviselőház tervrajzai

magyar

A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában több törzsszámon is találhatók Ybl-tervrajzok, részben a megbízók, a Károlyi család és a Festetics család iratai közül kiemelt tervrajzgyűjteményben, illetve a Kereskedelemügyi Minisztérium iratai közül kiemelt tervgyűjteményben, hiszen a minisztérium mint 1867-től a Közmunka- és Közlekedési Minisztérium jogutóda az állami építkezésekkel és a középületekkel is foglalkozott.

Bálok a farsangi időszakban

magyar

A kora újkorban több típusa is kialakult a báloknak (farsangi báloknak). A legpompázatosabbaknak az uralkodói udvarokban jelentősebb ünnepségek alkalmából, esetleg magas rangú vendégek tiszteletére megrendezett alkalmával udvari bálok számítottak. Ezek azonban nem álarcosbálok voltak, hanem szigorú szabályok szerint megrendezett társadalmi események.

Buda és külvárosainak áttekintő rajza - 1784

magyar

 A magyar kormányszervek a török hódítás miatt 1541 óta Bécsben, illetőleg Pozsonyban működtek. A széttagoltság és a török veszély megszűnte után 1784-ben rendelte el II. József, hogy az országos hatáskörű hivatalok (a Helytartótanács, a Magyar Kamara, a magyar főhadparancsnokság, a Királyi Curia) költözzenek át Budára.

Mit tanultak a kisiskolások a reformkorban?

magyar

A „Magyarország elemi tanodáinak szabályai"-ról szóló 1845/25224. számú nyomtatott helytartótanácsi rendelet módosította és pontosította a Mária Terézia által 1777-ben kiadott „Ratio educationis" nevű rendeletet és annak 1806. évi bővítését - ezek szabályozták elsőként a magyarországi közoktatás ügyét. Amíg korábban az oktatás kizárólag a papság és a szerzetesrendek kezében volt, Mária Terézia idején kiépült az állami iskolahálózat, amelyen belül már különbséget tettek a falusi, mezővárosi és városi iskolák között.

Feliratkozás RSS - Kulcsár Krisztina csatornájára