Turul
A Turul a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság, a Magyar Országos Levéltár és a Magyar Történelmi Társulat szakfolyóirata
A Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság szakfolyóirataként 1883-ban indult mint a történettudomány segédtudományainak publikációs fóruma. A Társaság és a folyóirat egyszerre született, 1883. február 25-én megválasztották a folyóirat első két szerkesztőjét, Nyáry Albertet és Fejérpataky Lászlót.
A Turul „a történelemnek eddig elhanyagolt társtudományait, úgymint a heraldikát, diplomatikát, sphragistikát, genealogiát, valamint a magyar családok történetének okleveles alapon való művelését tűzte ki céljául”.
A szerkesztőség mai napig fennálló célkitűzései, ahogyan azt az első számban szereplő bemutatkozásban olvashatjuk:
„
Az első korszak (1950-ig) szerkesztői Nyáry Albert, Fejérpataky László, Schönherr Gyula, Vajrú Elemér, Áldásy Antal, Holub József, Czobor Aladár és Bottló Béla voltak.
Az 1945 után lassan meginduló tudományos életben a Magyar Heraldikai és Genealógiai Társaság is folytatta tevékenységét, az igazgatótanács megtizedelt tagjai mindent megtettek a működőképesség fenntartása érdekében. Az akarat azonban nem tudott minden akadályt áthágni. Az 1951. február 27-én tartott közgyűlésen a Társaság feloszlatta önmagát, a szerkesztőség a folyóirat raktári példányait adja át a Magyar Országos Levéltárnak.
Hosszú hallgatás után, egy 1951-1992-es füzet kiadásával, újraindult a Magyar Országos Levéltárban szerkesztett folyóirat, a korábbi célkitűzéseket követve, formájában és kivitelében a hagyományt tisztelve, tartalmában a 20. század végének igényeihez alkalmazkodva áll a segédtudományok művelőinek rendelkezésére.
A kezdetektől 1950-ig megjelent füzetek a lap újraindítása után az Arcanum Adatbázis Kft. gondozásában CD-n megjelentek.
Szerkesztőség címe: Magyar Országos Levéltár, 1014 Budapest, Bécsi kapu tér 2–4.
Felelős szerkesztő: Nyulásziné dr. Straub Éva
Megrendelhető: éves előfizetéssel a szerkesztőség címén.