Kincsestár
Nagy Balázs Vince főlevéltáros
2025.07.03.
A reklámok és a hirdetések jelentősen befolyásolják mindennapjainkat. Sokszor egy reklám, hirdetés alapján döntünk arról, hogy milyen terméket, szolgáltatást, kulturális vagy sporteseményt választunk. 100 évvel ezelőtt is voltak reklámok, hirdetések? Milyen szabályok szerint, hol és hogyan hirdettek Veszprémben? Ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat levéltári források segítségével.
Tóth Ágnes igazgatóhelyettes, főlevéltáros
2025.05.27.
Vevér Emil 29 évig szolgálta a magyar levéltárügyet, ebből 25 éven át töltötte be Veszprém vármegye főlevéltárnoki tisztét. Pályafutását tanárként kezdte Szilágysomlyón, majd a Trianoni békediktátum után családjával áttelepült Magyarországra. Az Országos Levéltárban megszerezve a levéltárnoki képesítést 1925 májusában, Veszprémben talált munkát és otthont.
Pákozdi Éva Szilvia levéltári főkönyvtáros
2025.05.22.
Amikor a magyar Ideiglenes Nemzeti Kormány képviselői 1945. január 20-án Moszkvában aláírták a fegyverszüneti egyezményt, Budapest még ostrom alatt volt és az ország nyugati felében még heves harcok dúltak. Az egyezmény egyik következményeként új „ellenség” született: a második világháborút megelőző politikai éra sajtótermékei, amelyek begyűjtése és bezúzása nemcsak politikai célt, hanem a Szovjetunió papírhiányának enyhítését is szolgálta.
Karika Tímea levéltáros asszisztens
2025.04.15.
A Margit-vonal mentén fekvő Balatonfőkajár 1944-45 telén és tavaszán súlyos harcok, szörnyű tragédiák színtere volt. Nemcsak a védekező német és magyar, valamint a támadó szovjet katonák küzdöttek az életben maradásért, hanem a két tűz közé szorult polgári lakosság is. A második világháború befejezésének 80. évfordulóján a vármegye legnagyobb veszteségeket szenvedett településén lezajlott tragikus eseményekre emlékezünk különleges dokumentumok közreadásával.
B. Baranyi Anikó segédlevéltáros
2025.03.13.
Milyen módokon történt a toborzás az 1848/49-es forradalom és szabadságharc idején? Milyen formái és eszközei voltak a harcba hívásnak és lelkesítésnek, valamint a katonák dicsőítésének? Levéltárunk 1848-as gyűjteményének és Veszprém vármegye Állandó Bizottmányának dokumentumaiba bepillantva keressük a választ a kérdésekre.
Vámos Eszter PhD segédlevéltáros
2024.10.22.
Az 1956. október 23-ai tömegtüntetésének és a kommunista pártvezetés ellenséges reakciójának híre rövid időn belül eljutott a fővárosból a megyeszékhelyekre, kisebb városokba és községekbe. A következő néhány napban számos településen megmozdulások, szervezett tiltakozások kezdődtek meg, sok helyen a párt helyi képviselőit elmozdították és új vezetőket választottak. A viharos napok eseményei nemcsak a felnőtteket foglalkoztatták, hanem a középiskolásokat is, akik sok esetben maguk is bekapcsolódtak az eseményekbe. A következőkben a veszprémi Vegyipari Technikum dokumentumain keresztül mutatjuk be, hogy hogyan hatott az 1956-os forradalom és szabadságharc az iskolák mindennapjaira.
Karika Tímea levéltáros asszisztens
2024.08.26.
1944. július 8-án egy amerikai, B-24 Liberator típusú bombázó repülőgépekből álló kötelék támadást intézett a veszprémi repülőtér ellen, amelynek következtében több, mint hatvan ember veszítette életét a repülőtér területén és Kádárta községben. Írásunkkal a 80 évvel ezelőtt történt tragikus eseményre emlékezünk.
Karika Tímea levéltáros asszisztens
2024.06.28.
Nyolcvan évvel ezelőtt, 1944 áprilisában rendelték el Magyarországon a gettók felállítását, majd 1944 nyarának első felében több százezer zsidó vallásúnak minősített magyar állampolgárt – köztük több ezer Veszprém megyeit is – szállítottak náci haláltáborokba. E tragikus évfordulóra emlékezünk írásunkkal.
Grüll Edina levéltáros
2024.05.31.
Az alábbi összeállításban egy egyházi alapokon szerveződő katolikus cserkészcsapat, a Ciszterci Rend Zirci Hittudományi Főiskolája Szent Róbert Cserkészcsapatának néhány érdekesebb dokumentuma kerül ismertetésre, amelyek által betekintést nyerhetünk a rendi tisztképző öregcserkészcsapat megalakulásának körülményeibe, valamint működésébe és tevékenységeibe.
Pákozdi Éva Szilvia levéltári főkönyvtáros
2024.05.16.
A hazánkban már életében is népszerű Erzsébet királyné alakja köré a tragikus hirtelenséggel bekövetkezett halálával egész kultusz épült. A századfordulón köztereket, parkokat neveztek el róla, szobrok sorát emelték a tiszteletére. Az ország első Erzsébet királyné szobrát vármegyénk jelenlegi határain belül, Nyirád községben avatták 1899. május 22-én, pünkösd hétfőjén. E rövid írás az avatás 125. évfordulója alkalmából készült.