Jelenlegi hely
Városnapi beszélgetés
A rendezvény célja az volt, hogy a helytörténet iránt érdeklődő városlakók megismerkedhessenek a város múltját feltáró legújabb kutatásokkal, valamint a helyi identitást erősítő eredményekkel. Így arra kértük a Jósa András Múzeumot, a Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtárat és a Nyíregyházi Városvédő Egyesületet, hogy mutassák be legújabb, Nyíregyháza történetéhez kapcsolódó projektjeiket. A beszélgetést Bánszki Hajnalka igazgató moderálta.
A Jósa András Múzeum munkatársai változatos és izgalmas témákat hoztak a kerekasztal-beszélgetésre, amelyek mind-mind új nézőpontból világítják meg Nyíregyháza múltját a szakmai és a szélesebb közönség számára is. Rémiás Tibor igazgató a közeljövőben megjelenő múzeumi évkönyvről beszélt, illetve a tavaly kezdett tirpák-kutatásaikat ismertette. Madár Xiména művészettörténész a Barzó Endre festőművészhez kapcsolódó kutatását, Mohácsi Endre történész a város bűnügyi történetéhez kapcsolódó projektjükről számolt be. Baloghné Szűcs Zsuzsanna pedig a nyíregyházi szűcs mesterséget bemutató kiállításuk megújulásáról, a gyűjtemény gyarapodásáról beszélt.
A Móricz Zsigmond Megyei és Városi Könyvtár „Virtuális Nyíregyháza” című online oktatási projektjét Tomasovszki Anita igazgató mutatta be. A digitális platform térképekkel, idővonallal, emlékjelekkel és interaktív feladatokkal segíti a város történetének élményszerű megismerését – elsősorban diákok és pedagógusok számára. A könyvtár emellett rendszeresen szervez várostörténeti témájú rendezvényeket is.
Veres Tünde levéltáros legújabb levéltári óránkra hívta fel a figyelmet, amelyen a város pecsétjeinek és szimbólumainak változásain át ismerhetik meg a diákok Nyíregyháza múltját. A foglalkozások során lehetőség nyílik korabeli technikák kipróbálására is – többek között merített papírra való írásra, pennahasználatra, valamint viaszpecsételésre.
Végül Urbán Teréz, a Nyíregyházi Városvédő Egyesület alelnöke mutatta be az egyesület által kiadott helytörténeti kiadványokat, amelyek közérthető és élményszerű módon segítik a város múltjának megismerését – legyen szó épületekről, utcákról vagy a régi nyíregyházi mindennapokról.
A programon a közönség is bekapcsolódhatott a diskurzusba, felajánlásaikkal tovább gazdagítva a szakmai projekteket.
A földszinti tárlóinkban a nyíregyházi kisvasút 120 éve történt alapításához kapcsolódóan Tátrai Péter kollégánk rendezett be egy kamarakiállítást. A levéltár anyagából válogatott iratokat és képeket saját gyűjteményének tárgyai is gazdagítják.
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges