A "BARANYAI MILIŐK AZ 1980-AS ÉVEKBEN" című vándorkiállítás I. állomása - Kiskassa
Kiskassa Község Önkormányzata
7766. Kiskassa Petőfi u. 80.
Tel.: +36/20-852-92-85
e-mail:pestierika1@gmail.com
Beszámoló
Kiskassa község Baranya megyében, a megyeszékhelytől délre-délkeletre terül el. Földrajzi értelemben a Mecsek-hegység és a Villányi- hegység közötti terület része. Vasútvonal a közelében nem halad el, megközelítése közúton lehetséges, a Pécs-Villány közötti 5711-es számú úton, Újpetre előtti elágazással. Az itt kezdődő bekötőút Kiskassáig való távolsága 4 km. A község zsáktelepülés, hiszen a bekötőút a településnél véget ér, így átmenő forgalma nincs. A tömegközlekedést falujáró autóbusszal bonyolítják le. Kiskassa Siklóstól és Pécstől egyaránt kb. 25-25 km- re fekszik. Kiskassa szép természeti környezetben, egy kis völgyben és domboldalon helyezkedik el. Az itt lakók igen sokat tesznek környezetük szépítéséért. A modern családi házak mellett sok még a régi német falusi építkezésre jellemző lakóház. A község neve először 1332–1337 között a pápai tizedlajstromban tűnik fel, először Kacha alakban. Valószínőleg Kasa, Kosa személynévhez kötődik, amelyhez a „sa” képző járult. A „kis” előtag megkülönböztető szerepű, a helység méretére utal. A település a XIV. században a pécsi káptalan birtoka volt. A török hódoltság alatt elnéptelenedett, 1691-ben Boszniából jött rácok telepedtek le itt, de a Rákóczi-szabadságharc idején a kurucok elől a Dráván túli vidékre menekültek, majd 1712-ben visszatértek. Ezután a Batthyányiak szerezték meg. 1740 körül a falu teljes népessége kicserélődött, német telepesek érkeztek a településre. A XIX. század második felétől a falunak kevés nem német lakosa is volt. A második világháború után a német lakosság nagy részét kitelepítették. A lakosság római katolikus vallású. Temploma 1771-ben épült, Szent Anna tiszteletére szentelték.
Kiskassa Község Önkormányzata anyagi lehetőségeihez mérten igyekszik a lakosságnak minden évben kulturális programokat, kirándulásokat szervezni. 2022-es évben a programjaink között XV. alkalommal szerepelt a Fényfesztiválunk megrendezése. A programok összeállításánál még nem volt döntés arról, hogy ebben az évben mivel fogjuk színesíteni a háromnapos rendezvényünket. Ez nyitott kérdés maradt mindaddig, amíg nem érkezett márciusban egy meghívás a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Megyei Levéltárától a "Baranyai miliők az 1980-as években" című időszaki fotókiállításra. Örömmel és tisztelettel elfogadtuk a meghívást. Már telefonos beszélgetésünk alkalmával is említettem Vargháné Szántó Ágnes főlevéltáros Asszonynak, hogy szívesen fogadnánk a kiállítást Kiskassán, a Fényfesztiválunkon. A látogatásunk alkalmával kiderült, hogy remek döntés volt, mert a 12 tematikus molinón kívül még digitális fotóanyag is volt a településünkről. Így elkezdődött az együtt gondolkodás a közös munka. A képeket egy adathordozóra megkaptuk, melyet itthon kinyomtattunk, kereteztünk és a Kiskassai Kultúrházunk nagytermében a kiállításra előkészítettük. A Levéltár Dolgozói személyes kihozták a molinókat a Fényfesztiválunk megnyitója előtti héten és elkezdhettük berendezni a kultúrházunk nagytermét a 80-as évek hangulata szerint. Augusztus 20-án volt az ünnepélyes megnyitó, melyre a település lakóit a környékbeli települések polgármestereit, képviselőit és lakosságát meghívtuk. A tárlatvezetés alkalmával örömmel észleltük, hogy többen meg-meg álltak egy-egy molinó előtt és ismerősöket vagy épp önmagát találta meg a képen. Az esküvői kép láttán a koszorúslányok nosztalgiáztak a régi emlékeken. A Kistótfalu öregek napján az egyik lakosunk boldogan mutatta, hogy ott van a nagymamája. A Vokányi építkezésen is fellelhető volt egy két ismerős arc. A Beremendi vendégeink is „végigcsúszták a padlót”, mert ismerősöket véltek felfedezni a kiállított molinókon. Az Újpetréről érkezők is sok ismerős arcot találtak, volt, aki a házára ismert rá.
Összességében elmondható, hogy Kiskassára ismét sikerült elhoznunk a „Fényt” a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Megyei Levéltár segítségével. Köszönjük szépen az Igazgató Úrnak és mindazon Levéltári Dolgozóknak, akik segítségünkre voltak abban, hogy Kiskassán ez a rendezvény létrejöhetett!
További szép sikereket és jó egészséget kívánok a Levéltár Dolgozóinak!
Üdvözlettel: Veszprémi Istvánné
Kiskassa polgármestere
Kiskassa, 2022.10.02.