Jelenlegi hely
Amin már Szent Rókus sem segíthetett…
A napi dátumhoz való ragaszkodáson kívül egy kerek évforduló is aktualitást ad következő cikkünknek, a 300 éve aláírt szatmári béke. Kétségtelen ugyanis, hogy a Rákóczi-szabadságharc bukásához – számos egyéb indok mellett – hozzájárult a Magyarországon 1709–1711 között tomboló pestisjárvány is. Az ország lakossága szinte megtizedelődött (az áldozatok számát 300–400 ezer közöttire tehető), a kuruc hadsereg létszáma pedig az eredeti negyedére csökkent.
Olyan sokat hallottunk már róla, de tudjuk-e mi is a pestis?
A pestist a Yersinia (korábban Pasteurella) pestis nevű baktérium okozza (Alexandre Émile Jean Yersin fedezte fel 1894-ben), amely különféle rágcsálók, leginkább patkányfélék vérében él. Legyek vagy bolhák segítségével terjedve okoz járványokat. A pestisnek három klinikai formája ismert: a búbópestis, a tüdő- és a szeptikus (vérmérgezéses) pestis. Az első esetben a baktérium a nyirokrendszerbe kerül, a tüdőpestis esetében a tüdő közvetlenül fertőződik, a harmadik fajtánál pedig a vérbe kerül a kórokozó.
A búbópestis legelső tünetei: fejfájás, hányinger, hát- és végtagfájdalom. Gyors fejlődésben búskomorság, láz, kiszáradás következett be, miközben beteg nyirokcsomóin a lágyéknál, a hónalj körül, a fülek mögött, a nyakszirten heves fájdalmat okozó bubók keletkeztek. Ezek néha tojás nagyságra dagadtak. Ha a fekélyek önmaguktól kifakadtak nagyobb esély volt a gyógyulásra. A betegség 2–14 napig is lappanghatott. A kór lefolyása 3–9 napig tartott. Amennyiben a búbópestisben szenvedő beteg kezelésben részesült akár 60–75 % esély is volt a gyógyulásra. A másik két pestisfajta esetében a halál elkerülhetetlen volt.
A valódi indok megtalálása előtt háromféle magyarázatot találtak a pestisre. A „miazma" elmélet szerint a betegséget környezeti tényezők okozzák. A higiénia betartását, füstölést, táplálkozási szabályok betartását (savanyú gyümölcsök, ecet, gránátalmalé stb.) tartották fontosnak. A korszak orvosi könyvei tele vannak „jobbnál-jobb" receptekkel a pestis ellen.
16–18. századi orvosi kézikönyv
1526 utáni gyűjtemény – Vegyes, tárgyi alapon létrejött gyűjtemények – Orvos- és gyógyszertörténeti gyűjtemény – Orvos- és gyógyszertörténettel kapcsolatos vegyes iratok (R 393) – II. - 1.
A számtalan betegségre orvosságot kínáló könyvet 1587-ben kezdték el vezetni. Többek között egy pestis elleni gyógyszer receptje is olvasható benne:
Savanyú víz pestis ellen
A kantagonisták a pestis érintkezés útján történő terjedésében hittek. Elsősorban a karanténban, a betegek elkülönítésében, elzárásában hittek.
„Delineatiója Miképpen kelessek a debreceni heti vásárt a városnak mostani infectiója idején [1739] tartani"
Családok, személyek, testületek és egyesületek iratai – Családi fondok és levéltárak – Károlyi család nemzetségi levéltára – Acta publica (P 396) – 6. sorozat – 3. tétel
A harmadik elmélet szerint a pestis Isten büntetése, istenkísértés bármit ellene tenni. Sokan az ima erejében hittek, és különféle szentekhez imádkoztak gyógyulásért. A legelterjedtebb védőszentek: Szent Sebestyén és Szent Rókus voltak. A monpellier-i születésű Szent Rókus (1195-1227) életét a pestises betegek gyógyításának szentelte. Amikor ő maga is megbetegedett, egy angyal ápolta. Magányosan halt meg. A legenda szerint holtteste mellett egy írást találtak, mely szerint kigyógyulnak betegségükből a pestis ellen hozzá folyamodók. A szentet a képeken általában egy kiskutya társaságában ábrázolják, amint egyik kezében zarándokbotot tart, másik kezével pedig combján lévő pestises kelésre mutat. Magyarországon a 18. századtól terjedt el a tisztelete. Szent Rókus ünnepét augusztus 16-án tartjuk. Előtte szeretnénk tisztelegni azzal, hogy a Magyar Országos Levéltárban őrzött ereklyéjét (Szent Lucia ereklyéjével közös ereklyetartóban) a nagyobb közönség elé tárjuk. Az ereklye időszaki kiállításunkon 2012. január 31-ig személyesen is megtekinthető előzetes bejelentkezés után. Az ereklye levéltárba kerüléséről nem rendelkezünk információval. Feltehetően Kovács Kálmán katolikus lelkész birtokában lehetett, akinek hagyatékával együtt őrizzük. Szent Rókus szobra az olaszországi Scillaban |
Szent Rókus és Szent Lucia ereklyéje, és az ereklyék valódiságát igazoló oklevél
1526 utáni gyűjtemény – Vegyes, tárgyi alapon létrejött gyűjtemények – Egyházi iratgyűjtemény (R 302) – 12. tétel
A pestis elleni legelterjedtebb védekezési mód mégis a menekülés, a „fuga pestis" volt, de alkalmaztak gyógynövényes és sebészeti kezeléseket is. Központi, állami szintű szabályozásokra csak a 18. század végén került sor.
Károlyi Sándor - aki a szatmári béke megkötésénél szerzett elévülhetetlen érdemeket - fia, László szintén a pestis áldozata lett. Károlyi felesége, Barkóczy Krisztina 1710 őszén menekülni kényszerült családjával a pestis elől. Beteg Laci fiát előbb anyja gondozására bízta, de mivel annak házai „már tele vannak pestissel", később mégis Olcsvára viteti. A kór azonban ott is utoléri. Eötvös Miklós Károlyi Sándornak írt jelentésében (Olcsva, 1710. október 25.) olvashatjuk a következő szomorú részletet: „László úrfi mirigyben fekszik, vékony reménység van hozzá. Ha Isten kiszóllítja a világból, csak az olcsvai kálvinista templomba temesük. Tudom mostani, időhöz képest Excellentiád sem kívánja a pompás temetését. Mindazonáltal fogom úgy kormányozni, tisztességesen essék meg, közel lévő nemességet convocáltatván [összehívatán]. Pater Szárhegyi mellette vagyon."
Eötvös Miklós levele Károlyi Sándorhoz, 1710. október 25.
Családok, személyek, testületek és egyesületek iratai – Családi fondok és levéltárak – Károlyi család nemzetségi levéltára – Acta publica (P 396) – 1 - No. 8435.
Fotó: Czikkelyné Nagy Erika
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges