Monostorpályi úrbérrendezési térképe, 1842

„Légy büszke az örökségedre!” Monostorpályiban
2024.11.11.
A Nemzeti Művelődési Intézet Petőfi Kulturális Programja és a Magyar Nemzeti Levéltár közös „Légy büszke az örökségedre!” projektjének keretében került átadásra Monostorpályiban a falu 1842-ben készült úrbérrendezési térképének másolata. A település életében, történetében fontos eseményt megörökítő történelmi dokumentum másolatát 2024. október 3-án, újszállási Rácz Lajos „Hősök 1848/49. Hosszúpályi és Monostorpályi hős fiai a szabadságharcban” című könyvének bemutatóján Sáfrány Tímea és Nagy Imre, az MNL Hajdú-Bihar Vármegyei Levéltárának levéltárosai adták át ünnepélyes keretek közt Kondor Ernő polgármester úrnak.

 

Monostorpályi úrbérrendezési térképe, 1842 (MNL HBVL XV.1.a. BmT 86.)

Monostorpályi úrbérrendezési térképe, 1842 (MNL HBVL XV.1.a. BmT 86.)

 

A térkép eredeti címe: Tek[inte]tes Bihar megyéb[en] fekvő Monostor-Pályi helységében levő urbéri állományok új rendbeszedésének és tagos kiosztásának földképe
Az irat jelzete: MNL HBVL XV.1.a. BmT 86.
Az irat nyelve: magyar
Az irat terjedelme: 1 fólió
Az irat eredeti vagy másolat volta: eredeti
Az irat megpecsételésére vonatkozó információ: viasz pecsét
Az irathordozó anyaga: papír
Az irat eredeti mérete: 700x590 mm

Az 1832–36-os országgyűlésen hozott, a jobbágyok telki haszonvételeiről és a jobbágyi tartozásokról szóló 1836. évi VI. és VII. törvénycikkek alkalmat szolgáltattak arra, hogy a földesurak és a jobbágyok rendezzék az egymás között fennálló problémákat. A korszakban ezért számos úrbéri per indult. Monostorpályi jobbágyai és zsellérjei 1837-ben „úrbéri járandóságaik egy tagbani kiadatása”, a nádlás, a bormérés időszakának kiterjesztése ügyében úrbéri pert kezdeményeztek földesuraik (Tihanyi, Paksy, Bernáth, Horváth, Szártóry, Dolinay, Molnár, Miskolczy, Draveczky, Bagosi, Simai, Tóth és az Erdődi) ellen, ehhez kapcsolódott 1838-ban a legelőelkülönítés igénye is.

Jelen dokumentum az úrbéri perhez készült iratokhoz kapcsolódik, Halász Gáspár mérnök 1842-ben készült színezett, kéziratos térképén a jobbágytelkek dűlők szerint számozva vannak. A település történetét kutatók abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy ehhez rendelkezésre áll Halász Gáspár által 1842. július 3-án lezárt földkönyv is, amely alapján a beazonosíthatják az egyes személyek telkének helyét az úrbérrendezési térképen.

A település neve Monostorpaly, Monostorosphaly, Monostoros Paly változatokban fordult elő. A Pályi településnévhez a szomszédos Hosszúpályitól való megkülönböztetés céljából kapcsolták kezdetben a monostoros majd a monostor jelzőt. Ez arra utalt, hogy a község területén egykor Keresztelő Szent János tiszteletére emelt monostortemplom állt.

Sáfrány Tímea és Nagy Imre

 

Képek az átadóünnepségről

 

 

 

 

Utolsó frissítés:

2024.11.24.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges