Jelenlegi hely

Monostorpályi úrbérrendezési térképe, 1842

„Légy büszke az örökségedre!” Monostorpályiban
2024.11.11.
A Nemzeti Művelődési Intézet Petőfi Kulturális Programja és a Magyar Nemzeti Levéltár közös „Légy büszke az örökségedre!” projektjének keretében került átadásra Monostorpályiban a falu 1842-ben készült úrbérrendezési térképének másolata. A település életében, történetében fontos eseményt megörökítő történelmi dokumentum másolatát 2024. október 3-án, újszállási Rácz Lajos „Hősök 1848/49. Hosszúpályi és Monostorpályi hős fiai a szabadságharcban” című könyvének bemutatóján Sáfrány Tímea és Nagy Imre, az MNL Hajdú-Bihar Vármegyei Levéltárának levéltárosai adták át ünnepélyes keretek közt Kondor Ernő polgármester úrnak.

 

Monostorpályi úrbérrendezési térképe, 1842 (MNL HBVL XV.1.a. BmT 86.)

 

A térkép eredeti címe: Tek[inte]tes Bihar megyéb[en] fekvő Monostor-Pályi helységében levő urbéri állományok új rendbeszedésének és tagos kiosztásának földképe
Az irat jelzete: MNL HBVL XV.1.a. BmT 86.
Az irat nyelve: magyar
Az irat terjedelme: 1 fólió
Az irat eredeti vagy másolat volta: eredeti
Az irat megpecsételésére vonatkozó információ: viasz pecsét
Az irathordozó anyaga: papír
Az irat eredeti mérete: 700x590 mm

Az 1832–36-os országgyűlésen hozott, a jobbágyok telki haszonvételeiről és a jobbágyi tartozásokról szóló 1836. évi VI. és VII. törvénycikkek alkalmat szolgáltattak arra, hogy a földesurak és a jobbágyok rendezzék az egymás között fennálló problémákat. A korszakban ezért számos úrbéri per indult. Monostorpályi jobbágyai és zsellérjei 1837-ben „úrbéri járandóságaik egy tagbani kiadatása”, a nádlás, a bormérés időszakának kiterjesztése ügyében úrbéri pert kezdeményeztek földesuraik (Tihanyi, Paksy, Bernáth, Horváth, Szártóry, Dolinay, Molnár, Miskolczy, Draveczky, Bagosi, Simai, Tóth és az Erdődi) ellen, ehhez kapcsolódott 1838-ban a legelőelkülönítés igénye is.

Jelen dokumentum az úrbéri perhez készült iratokhoz kapcsolódik, Halász Gáspár mérnök 1842-ben készült színezett, kéziratos térképén a jobbágytelkek dűlők szerint számozva vannak. A település történetét kutatók abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy ehhez rendelkezésre áll Halász Gáspár által 1842. július 3-án lezárt földkönyv is, amely alapján a beazonosíthatják az egyes személyek telkének helyét az úrbérrendezési térképen.

A település neve Monostorpaly, Monostorosphaly, Monostoros Paly változatokban fordult elő. A Pályi településnévhez a szomszédos Hosszúpályitól való megkülönböztetés céljából kapcsolták kezdetben a monostoros majd a monostor jelzőt. Ez arra utalt, hogy a község területén egykor Keresztelő Szent János tiszteletére emelt monostortemplom állt.

Sáfrány Tímea és Nagy Imre

 

Képek az átadóünnepségről

 

 

 

 

Utolsó frissítés:

2024.11.11.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges