Évértékelő levéltári sajtótájékoztató Zalaegerszegen
A zalai levéltár 2024. évi tevékenységét dr. Káli Csaba igazgató foglalta össze, ismertetve az irattár-ellenőrzések és iratátvételek, az iratfeldolgozás (iratrendezés, selejtezés, segédletkészítés), a kutató- és ügyfélszolgálat, valamint a tudományos és közművelődési munka számszerűsíthető eredményeit. Hangsúlyozta, hogy az intézmény elmúlt évének egyik legnagyobb vállalkozása a Magyar Nemzeti Levéltár központi projektje, a Nemzeti Művelődési Intézettel közösen lebonyolított Petőfi Kulturális Program volt, melynek keretében a zalai levéltár munkatársai csaknem 100 ismeretterjesztő előadást tartottak Zala és Veszprém vármegyék falvaiban és kisvárosaiban.
A levéltári sajtótájékoztató különlegessége a Zalaegerszegi Evangélikus Egyházközség részére tett adományok, alapítványok és a „jóltevők” nevének megörökítésére szolgáló „Aranykönyv” bemutatása volt. Dr. Kulcsár Bálint elmondta, hogy a Mihályi Gyuláné által 1911-ben adományozott díszes borítójú, arany élmetszésű kötetet csak 1918-ban vették használatba, akkor azonban 1900-ig visszamenőleg összegyűjtötték és feljegyezték benne az adományozókat. 1918-tól 1927-ig folyamatosan bevezették az „Aranykönyvbe” a zalaegerszegi és környékbeli magánszemélyek, evangélikus egyházi szervek és intézmények, továbbá külföldi hittestvérek felajánlásait. A feljegyzések sora 1927-ben megszakadt, s a kötet hosszú lappangás után, 2023-ban került a zalaegerszegi Széchenyi Antikváriumba. Hári Vilmosné antikvárius felismerte az „Aranykönyv” történeti értékét, és azt 2023 nyarán – ingyenesen – átadta a Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltárának, ahol megállapították, hogy az unikális kötet a Zalaegerszegi Evangélikus Egyházközséget illeti, így az nem került be a közgyűjtemény állományába. A bemutatott „Aranykönyvet” dr. Káli Csaba igazgató adta át a sajtótájékoztatón az egyházközség vezetőinek, Zsugyel Kornél evangélikus lelkésznek és Kiss Bódog Zoltán felügyelőnek.
Végezetül Molnár András igazgatóhelyettes beszélt a levéltár 2025. évi feladatairól, különösen a tudományos és közművelődési tervekről, a zalaegerszegi közgyűjteményekkel közösen megvalósítani tervezett helytörténeti konferenciákról és a készülő – részben zalai, részben fővárosi könyvkiadóknál megjelenő – kiadványokról, köztük a Zalai Gyűjtemény és a Zalaegerszegi Füzetek sorozatban kiadandó kötetekről.
A Zalai Hírlap tudósítása: Így került elő az elveszett kincs
A Zalai Hírlap fotógalériája: Magyar Nemzeti Levéltár Zala Vármegyei Levéltárának sajtótájékoztatója
A ZalaMédia tudósítása: Évkezdés a levéltárban, „Aranykönyvvel”
Új hozzászólás