Térképvándor-előadás a Veszprémi Szemle bemutatóján
A megjelent szépszámú hallgatóságot Porga Gyula, Veszprém Megyei Jogú Város polgármestere köszöntötte. Ezt követően Dr. Négyesi Lajos hadtörténész, a folyóirat szerkesztőbizottságának tagja ismertette az aktuális lapszám tartalmát, amelynek fő témája a II. világháború befejezésének 80. évfordulója.
Boross István levéltár-igazgató előadása a Veszprémi Térképvándor ez év márciusában elindított új felületének ismertségét volt hivatott növelni. A közelmúltban a Magyar Nemzeti Levéltár adatbázisait összefogó Adatbázisok Online (AOL) felület (https://adatbazisokonline.mnl.gov.hu/) is megújult. Ennek következtében most már az AOL-on keresztül a „Térképes alkalmazások” csempe alatt elérhető a Veszprémi Térképvándor is. Boross István kifejtette, a történeti kutatók, végezzenek kutatást akár a köztörténet, gazdaságtörténet, politikatörténet, hadtörténet vagy a helytörténet területén, a levéltári források használatától nem tekinthetnek el. Levéltári dokumentumok nélkül hiteles, biztos alapokon nyugvó történeti munkát nem lehet produkálni. A levéltári iratokhoz való hozzájutásnak ugyanakkor vannak időbeli és térbeli korlátai, amelyek a levéltár intézményének sajátosságaiból fakadnak. A digitális világ azonban új távlatokat nyitott e téren is, egyúttal új társadalmi elvárásokat is szült a levéltárak irányába.
Az új kihívásokra adott válaszok közé jól illeszkedik a Veszprémi Térképvándor projekt, amelynek során Veszprém város három történeti térképére (1857, 1927, 1947) épülő komplex adatbázist épített a vármegyei levéltár. A Térképvándor első verziója a Veszprém-Balaton Európa Kulturális Fővárosa 2023 (EKF) program keretében készült el az EKF VEB 2023 mobilapplikációjának részeként, ez egy olyan ismeretterjesztő felület, amely még ma is működik. 2024 folyamán azonban a Magyar Nemzeti Levéltár Informatikai és Innovációs Igazgatósága támogatásával újragondolták és a tudományos célú kutatásokra is alkalmassá tették, majd egy önálló honlapon alkották újra a Térképvándort. A felület széles közönséget céloz meg a laikus érdeklődőktől a hely- és családtörténeti kutatókon, a tudományos szakembereken át, az ügyfeleken és hivatalokon keresztül egészen az iskolákig, tanárokig és diákokig. Az előadó felvillantotta a rendszerben rejlő további fejlesztési lehetőségeket, ezzel is bizonyítva, hogy a levéltár nem egy egyszeri projektként tekint a Térképvándorra. Többek között várják a veszprémiek 1945 előtti fotóit a városról, utcákról, épületekről, melyeket digitalizálás után feltöltenek a Térképvándor felületére. Ezzel a város lakói is részesei, alakítói lehetnek a projektnek.
Végül Boross István néhány példán keresztül élőben is bemutatta, hogy a Veszprémi Térképvándor milyen módon szolgálhatja a helytörténet, Veszprém egykori lakóinak, házainak, történeti színtereinek mélyebb megismerését.
(Az adatbázis közvetlen elérhetősége: https://veszpremiterkepvandor.mnl.gov.hu/ )
Képgaléria
Fotó: Zachár Zsolt
Új hozzászólás