Célegyenesben az e-Documenta Pannonica
A levéltári források összegyűjtése és feldolgozása nagyrészt megtörtént, az Interreg projekt előrehaladását figyelemmel kísérve ezúttal nem Szombathelyen őrzött iratokat mutatunk be, felhíva a figyelmet arra, hogy egy-egy település forrásai több intézményben is keresendők. A Vas Megyei Levéltár, mint a Magyar Nemzeti Levéltár tagintézménye, különleges előnyöket élvez az írott forrásanyag felhasználásában. Az MNL Országos Levéltárában őrzött anyagokhoz az ott dolgozók szívélyes kollegialitása révén juthattunk hozzá. Most ezeknek a dokumentumoknak legérdekesebbjeiből válogatunk.
Az Esterházy család levéltára (ugyancsak Budapesten) is tartogat izgalmas régiségeket. Például az alsólendvai vár átépítésének terveit a 18. század végéről. Első pillantásra megállapíthatjuk, hogy az a közhiedelem, miszerint a vár alaprajza Lipót császár tiszteletére kapott L formát, finoman szólva, felülvizsgálatra szorul. Hogy minek következtében nem valósult meg az itt látható terv, azt további kutatások tisztázhatják.
Az Andrássy grófok levéltári iratai (MNL OL) közt maradtak fenn azok a fényképek, amelyek a győrvári csata emlékművének 1932. évi avatásáról, illetve magáról a plasztikáról készültek. A dinasztia egyik tagja, Andrássy István ebben a csatában tüntette ki magát 1706-ban, nem csoda, hogy kései leszármazottai szívesen adakoztak az emlékmű létrehozására. A dombormű tervét Rumi Rajki István készítette!
Új hozzászólás