Magyar szenzáció Hellászban: Egy levéltári fotó különös története
Az Old Photos of Thessaloniki (Παλιές φωτογραφίες της Θεσσαλονίκης) csoport osztotta meg a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának (MNL OL) ritka kincsét, egy, a Festetics család levéltárában található fotóritkaságot (lásd még: Mary Hamilton fényképalbumai), amely Szaloniki egyik első képi ábrázolása. A kivételes fotón az 1869-ben már lerombolt városfal és Szaloniki egykor főként zsidók által lakott része is látható. Az eredeti fénykép az úgynevezett Abdullah-albumban található. Az örmény származású Abdullah-fivérek 1863 és 1879 között a szultáni szeráj hivatalos fotósai voltak. A kiterjedt európai kapcsolatrendszerrel rendelkező Festetics család a világhírű testvérek „Constantinople” című albumát karrierjük csúcsán vásárolta meg.
Az albumot ma az MNL OL őrzi, Schmidt Anikó levéltáros márciusban cikkezett a gyűjteményről, míg az MNL OL fényképeiről az Aktakaland blogunk posztolt. Előbbi bejegyzést fedezték fel lelkes görög lokálpatrióták és tették közzé a képet a Facebookon szeptember 23-án. A poszt „felrobbantotta” a közösségi oldalt és Hellászt. Az azóta eltelt bő egy hét alatt több mint 8500 kedvelés mellett 390 hozzászólás is érkezett, sőt, a görög sajtó is foglalkozott a témával, lásd például itt, itt, itt, és itt. Az eset után levéltárunkkal több görög kulturális intézmény is felvette a kapcsolatot. Nagy örömünkre szolgál, hogy ezzel együtt Schmidt Anikó cikkére is több mint ezren kattintottak azóta, így a publikáció túlszárnyalta a tekintélyes négyezres látogatási számot.
A fénykép a görög Nemzeti Bank kulturális alapítványa finanszírozásával november 15-én nyíló, „Az óvárosunk alkonya, Thessaloniki 1870–1917” (Το τέλος της παλιάς μας πόλης, Θεσσαλονίκη 1870 – 1917) című kiállításon is szerepelni fog.
A híressé vált fotó
Jelzet: MNL OL, Festetics család keszthelyi levéltára, Festetics család, Fényképek (P 240), 1. tétel – r/9. – No. 31.
Új hozzászólás