„Legyél egyesületi tag!” - kötetbemutató
2025. március 25-én a Nemzeti Művelődési Intézet „Legyél egyesületi tag!” címmel interaktív ismeretterjesztő rendezvényt tartott Győr-Moson-Sopron vármegyében Győrben és Mosonmagyaróváron. A Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron vármegye Győri Levéltárában, illetve a mosonmagyaróvári Flesch Központban megtartott eseményeken a mintegy huszonnégyezer polgári kori magyarországi egyesületet magába foglaló adatbázist, illetve a Győr-Moson-Sopron vármegyei egyesületeket tartalmazó kötetet is bemutatták, amelyek a Magyar Nemzeti Levéltár és a Nemzeti Művelődési Intézet közös munkájának eredményeként jöttek létre.
A győri rendezvényen Dr. Oross András, a vármegyei levéltár igazgatója ismertette a Nemzeti Művelődési Intézet és a levéltár eddigi együttműködésének eredményességét, különös tekintettel a 2024 folyamán lezajlott Petőfi Kulturális Program eseményeire. A Nemzeti Művelődési Intézet részéről Tóthné Boda Éva, az intézmény Győr-Moson-Sopron vármegyei igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte, hogy a Magyar Nemzeti Levéltárral való közös munka már 2021 óta zajlik, aminek egyik legjelentősebb eredménye a most napvilágot látott adatbázis és az ahhoz kapcsolódó kötetek. Köszöntője végén hangsúlyozta, hogy a két intézmény közös munkájának célja a generációkon átívelő értékmentés a legkisebb településeken és a szélesebb értelemben vett civil életben is.
A levéltár bemutatta saját online felületét, az https://adatbazisokonline.mnl.gov.hu/ weboldalt, ahol, többek között a Polgári kori Magyarország egyesületi adatbázisa is kutatható, illetve pár eredeti egyesületi irat megtekintésének lehetőségével kedveskedett az érdeklődőknek. A Nemzeti Művelődési Intézet részéről pedig Kuglics Gábor az egyesületi adatbázis létrejöttét, a kutatás nehézségeit részletezte, továbbá interaktív játékokkal színezte a programot.
A mintegy 3000 magyarországi településhez kötődő közel 24 ezer egykori civil szervezet adatait 19 kötetben, vármegyénként publikálták, melynek egyes darabjai beszerezhetők a Nemzeti Művelődési Intézettől, illetve olvashatók az intézet honlapján. Az egyesületek adatai elérhetők továbbá a Magyar Nemzeti Levéltár online adatbázisgyűjteményében is.
A rendezvényekről készített képek itt láthatók.
Új hozzászólás