You are here

A hét dokumentuma

Pillanatkép az első világháború kitörése előtti évekből
2025.01.06.
Amikor egy több mint százhúsz évvel ezelőtti tavaszi napon, 1904. április 19-én este, nyolc óra után néhány perccel a Rákosrendezői Pályaudvar vasutasai megállították az Érsekújvár irányából érkező személyvonatot, majd az ezt követő sztrájk miatt rövid idő alatt az egész országban megszűnt a vasúti közlekedés és szállítás, vitathatatlanul egy új fejezet kezdődött a magyarországi vasutasság történetében. Ezen a héten ennek az első sztrájknak a következményeit mutatjuk be.
2024.12.24.
A karácsony közeledtével az ünnepkörhöz tartozó jelenetet ábrázoló pecsétet szeretnénk bemutatni. Az oklevél, amelyen a pecsét függ, Lengyelországban keletkezett, a pomezániai káptalan bocsátotta ki 1330-ban.
Kollatovith György levele Bánffy Dénes kivégzéséről
2024.12.19.
350 éve, 1674. december 14-én végezték ki Bánffy Dénest, aki vagyona és tisztségei révén nem csak az Erdélyi Fejedelemség politikai elitjének egyik legbefolyásosabb személye volt, hanem I. Apafi Mihály erdélyi fejedelem sógora is. Rovatunkban ezen a héten egy olyan levelet mutatunk be, amely három nappal az eseményt követően Bánffy Dénes kivégzésének körülményeiről szól.
2024.12.11.
Kicsit hiányos, de ezzel együtt is érdekes gyógymódot, gyógyszer használati utasítást tartalmaz egy 17. század első felében keletkezett levél. Cseffei László anyjához intézett kísérőlevelében fulladás esetére küld „port”, és gyógymódot javasol ennek felhasználásával.
2024.12.02.
A Rudas fürdő helyén már a középkorban is működött fürdő, amelyet a 16. században Szokollu Musztafa budai pasa újjáépíttetett. Ekkor épült meg a török fürdő: a nyolc oszlop tartotta kupola alatti nyolcszögletes medence („Zöld oszlopos fürdő”). Buda felszabadítása után a Magyar Kamara átengedte a fürdőt a városnak, amely a 18–19. század folyamán bérbe adta azt.
2024.10.30.
Az anyakönyvezés gyakorlattá válása előtti időkből kevés elődünkről tudhatjuk, ki mikor született és mikor halt meg – az okokat és a körülményeket még kevésbé. Sokszor még az évet sem tudjuk megmondani. „Emberöltő”-vel, 25–30 évvel számolunk visszafelé, hogy megbecsüljük őseink életét. Halottak napja alkalmából ritkaság számba menő beszámolót szeretnénk megosztani a 17. század közepéről, amely egy teljesen hétköznapi személy haláláról szól. Kassay István fejedelmi titkár feleségének halála körülményeiről számolt be urának, I. Rákóczi György erdélyi fejedelemnek 1641. április 19-én, pénteki napon.
2024.09.23.
A hosszú nyári szünetet követően szeptember első heteiben ismét kinyílnak az iskolák kapui, kezdetét veszi a tanítás az általános és középiskolákban, illetve a felsőfokú képzést nyújtó főiskolákon, egyetemeken. Ezen a héten régmúlt idők tankönyveit, tananyagait mutatjuk be.
2024.09.17.
A ferences rend 2023 és 2026 között négy egymást követő évben alapítója életének négy fontos eseményét ünnepli, mind a négynek 800 éves jubileumát. Ezen a héten az Országos Levéltár egyik oklevelének segítségével elevenítjük fel az eseményt a 2024-es jubileumi év alkalmából.
2024.09.02.
Ezen a héten a bányásznapok vizuális (és részben audiovizuális) forrásain, bányásznapokat dokumentáló fényképalbumokon, valamint brigádnaplókon keresztül mutatjuk be az iparág egykor pezsgő, élettel teli oldalát. Az írással egyben emléket állítunk a bányaszerencsétlenségekben elhunyt bányászoknak, és reményeink szerint ráirányítjuk a figyelmet egy hajdan virágzó gazdasági szférára.
2024.08.25.
Az 1913 és 1918 között épült Országos Levéltár épületéhez egy tornyot is készítettek, amely a kéményt rejtette magában, és négy oldalán a magyar királyok családi címerei szerepeltek. Ezek a korabeli fényképek alapján meghatározhatók voltak, de részletgazdag képi ábrázolásukat eddig nem ismertük, és azokat az 1945-ben lerobbantott torony törmelékeivel együtt valahol a Vérmezőn ásták el. A napokban azonosítottuk Keöpeczi Sebestyén Józsefnek, az Országos Levéltár megbízott címerfestőjének mintarajzait, amelyeket a torony királyi címereihez készített.

Pages