A magyarországi kulákok tragédiájáról tartottak előadást Csömörön
Tóth Judit történész, a Kulákbánat, a magyarországi kulákok tragédiája című, múlt csütörtöki előadásában, részletesen ismertette a szovjetizálás kulákokra vonatkozó döntéseit, a gazdagparasztságot bűnbaknak és ellenségnek beállító propagandát. Az előadás különlegességét az jelentette, hogy a Ludas Matyi korabeli számaiban megjelent, a kulákokat negatívan bemutató karikatúrákon keresztül ismertette a magyar gazdaelit szovjet mintára történő ellehetetlenítését, a magyar paraszti társadalom erőszakos átalakítására irányuló törekvéseket. Az előadást hosszas beszélgetés követte, a közönség, amelynek soraiban több érintett is helyet foglalt, megosztották a személyes élményeiket, gondolataikat. Ennek kapcsán többen is utaltak arra, hogy az előítéletek még a rendszerváltozás időszakában is megjelentek, feltépve a lelki sebeket, amely a negatív propaganda erősségét mutatja. Mindemellett szó esett annak fontosságáról, hogy a fiatal generációval is megismertessék a magyar agrártörténelem ezen időszakának tragikus eseményeit, annak következményeit.
A Magyar Nemzeti Levéltár és a csömöri Sinka István Könyvtár történelmi ismeretterjesztő sorozata, amelyet csömöri önkormányzat is támogat, 2022-ben indult. „A történelem házhoz jön” tudományos ismeretterjesztő sorozat célja, hogy történész és levéltáros előadók segítségével megismertessék a hallgatósággal a levéltár különleges és „titokzatos” világát, és egyben bemutassák a magyar történelem fontos eseményeit.
A sorozat folytatódik, március 6-án Balogh Margit történész ad elő Mindszenty József bíborosról, a programra a szervezők mindenkit szeretettel várnak.
Új hozzászólás