Portré a Soproni Témában
A Soproni Téma közölt portrét Dr. Fiziker Róberttel, a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Vármegye Soproni Levéltárának decemberben kinevezett igazgatójával.
Tavaly decemberben nagy változás történt a Soproni Levéltár életében: dr. Dominkovits Péter leköszönésével dr. Fiziker Róbert soproni születésű történész vette át az igazgatói feladatokat. A levéltár szerepéről és a jövendőbeli terveikről is mesélt.
Dr. Fiziker Róbert decemberi hivatalba lépését követően egyből megindultak a tervezések, és megszülettek a célok, melyekkel kapcsolatban már a városvezetéssel is egyeztetett. – Hálás vagyok, amiért egy jól felkészült csapat részese lehetek – kezdte a Soproni Levéltár új igazgatója. – Munkatársaink mind az igényes, tudományos munka mellett tettek hitet. Emellett Házi Jenő, Horváth Zoli bácsi és a közvetlen elődök örökébe lépni nagy felelősség, hiszen a levéltárnak mindig meghatározó szerepe van és lesz a helyi identitás megerősítésében. Ahogy Habsburg Ottó mondta: „Aki nem ismeri a múltját, nem ura a jövőjének sem, hisz nem tudja, hogy honnan jött, így azt sem tudhatja, hogy hová tart, azon egyszerű oknál fogva, hogy nem tudja, hol van.”.
Az 1950-es évekbeli összevonások miatt a 19 megye mindegyikében alakult egy levéltár, akadt azonban egy kivétel is. – Sopron megőrizte az önállóságát, így összesen 20 levéltár működik ma a Magyar Nemzeti Levéltár keretein belül az országban – ismertette a történész. – Az itteni anyag – mely 7200 iratfolyóméter – páratlanul értékes. Olyan maradandó történelmi értékű dokumentumok vannak itt, amelyek miatt erős a tudományos beágyazottság.
A helyi hagyományokat tiszteletben tartva a levéltár munkatársai egy friss és modern intézmény működtetésén dolgoznak. A cél, hogy megmutassák az embereknek a történelem érdekes és izgalmas világát. Ezt rendezvényekkel és előadásokkal is igyekeznek elérni. – Idén márciusban lesz a reformkor kezdetének tekintett 1825 kerek évfordulója, illetve március 15-éről sem szabad megfeledkeznünk. Előbányásztuk a Széchenyi-gimnázium 1942-es zászlaját is – mesélte az igazgató.
A gyönyörűen, kézzel kivarrt zászlót Soproni Horváth József festőművész tervei alapján készítették el. A levéltár munkatársai szeretnék bemutatni ezt a relikviát.
– Ezt megelőzően a magyar kultúra napján egy zenés–verses bejelentkezést tervezünk a Facebookon – folytatta az igazgató. – Ezzel a videós bejegyzéssel indítjuk útjára az új oldalunkat. Az országos eseményekre szeretnénk lokális programokkal reagálni, emellett tervezünk levéltári sétákat, illetve minden hónapban bemutatunk egy dokumentumot a gyűjteményből. Jövőre egy levéltári naptárat is kiadnánk.
Sopron vármegyéhez egykor tartozott három osztrák járás, amelyeket ugyan elcsatoltak, de az 1918-ig összegyűlt iratanyagaik itt maradtak. A levéltár munkatársai szeretnék Ruszttal (Rust) és Kismartonnal (Eisenstadt) felvenni a kapcsolatot, és egy regionális, levéltári egységet létrehozni.
A teljes portré ide kattintva elérhető
Új hozzászólás