A Festetics család Isztambul-albuma: Különleges könyvbemutató a Gül Baba Türbében
A Magyar-Török Kulturális Évad keretében kiadott A Festetics-család Isztambul-albuma/Festetics Ailesi’nin İstanbul Albümü/ The Istanbul Album of the Festetics Family címet viselő reprezentatív kötet szerzői Horváth Gyula Csaba, Kovács Máté Gergő és Schmidt Anikó. Az utószót a neves török fényképtörténész, Engin Özendes jegyzi. A kiadványban közreműködött a Liszt Intézet-Magyar Kulturális Központ Isztambul is.
A kötetben a szultáni szeráj első hivatásos fotósai, az Abdullah testvérek által cc. 1870-ben összeállított Constantinople c. fotóalbumát rendeztük sajtó alá, bevezető tanulmányokkal ellátva. A kor kimagasló művészi és technikai színvonalán készült fényképek egy részét most először publikáljuk, mások már ismertek, ám ebben az összeállításban teljes egészében első ízben láthatók. A felvételek közül 24 magát Isztambult mutatja be, épületfotókon, utcaképeken és látképeken keresztül, 7 pedig a birodalomban élő emberek beállított, stúdióban készült portréi.
Az album tematikájától némileg elüt az utolsó fénykép, amely Thesszaloniki egyik legkorábbi képi ábrázolása, amely egyedülálló módon megörökítette az 1869-ben lerombolt városfalat. A Magyar Nemzeti Levéltár őrzésében lévő unikális felvétel felfedezése nagy érdeklődést váltott ki Görögországban.
A köszöntőket Özkan Duman, a Török Köztársaság Budapesti Nagykövetségének első beosztottja, dr. habil. Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója és Pálfi Gábor a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány ügyvezető igazgatója tartja meg, míg a kötetet dr. Fisli Éva, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának vezetője és dr. Cs. Lengyel Beatrix, a Történeti Fényképtár történész-muzeológus munkatársa fogja bemutatni.
A rendezvényre minden fényképészet, 19. századi fotótörténet és oszmán történelem iránt érdeklődőt szeretettel várunk!
Új hozzászólás