„Legyél krónikás! Elmesélem 1000 szóban” – a Magyar Nemzeti Levéltár pályázata diákok számára

2024.11.07.
A Magyar Nemzeti Levéltár és a Nemzeti Művelődési Intézet „Legyél krónikás! – Elmesélem 1000 szóban” elnevezéssel pályázatot hirdetett általános iskolás felső tagozatos, illetve középiskolás diákok számára. A verseny ünnepélyes eredményhirdetésére 2024. október 25-én került sor. Mivel a pályázat díjazottjai, valamint a pályázók döntő többsége a szombathelyi Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola diákjai közül kerültek ki, ezért – mintegy megköszönve a tanulók és tanáraik aktivitását – a díjkiosztóval egybekötött levéltár-pedagógiai foglalkozást az iskolában tartottuk meg.

Vas vármegyében a kiírásra több színvonalas dolgozat érkezett. A munkákat – hasonlóan a felnőtt versenyhez – egy háromfős szakmai zsűri bírálta el, amelynek elnöki tisztét dr. Pál Ferenc töltötte be. Elmondása szerint a felhívásra színvonalas munkák érkeztek be, s annak ellenére, hogy fiatalok műveiről van szó, közülük több alkalmas lenne akár publikálásra is. A zsűri ezzel együtt úgy döntött, hogy helyezéseket nem oszt ki, csak elismerést, remélve azt, hogy ezáltal is ösztönözni tudják a pályázókat munkájuk, kutatásuk folytatására.

A beérkezett dolgozatok közül az arra hivatott szakmai bizottság Nagy Jázmin, Makkos Hajnalka és Horváth-Sipőcz Barnabás művét emelte ki, míg Zsilkó Máté különdíjat kapott. A diákok közül Nagy Jázmin a szombathelyi Kanizsa Dorottya Gimnázium, míg a többiek a Reményik Sándor Evangélikus Iskola diákjai. A verseny szervezői egy ajándékba adott kiadvánnyal kedveskedtek a diákok felkészítő tanárainak is, Kovács Szilviának, illetve Dallos Tibornak. A díjakat a levéltár részéről dr. Melega Miklós igazgató a Nemzeti Művelődési intézet részéről pedig Éles Krisztina igazgatónő adta át.

A díjátadót követő programunkon, a „levéltári udvarban” csaknem nyolcvan gyermek fordult meg. A diákok megfelelő szakmai iránymutatás mellett kipróbálták a Vas Megyei Levéltár levéltár-pedagógiai műhelyében készült játékokat, feladatokat. Elmélyültek Vas vármegye történeti földrajzában, archontológiájában, megismerkedtek a genealógia alapjaival. Munkatársaink mind a résztvevőktől, mind pedig pedagógusoktól számos pozitív visszajelzést kaptak, ami arra enged következtetni, hogy nemcsak a gyerekeknek, de a tanároknak is sikerült értéket, tudást átadnunk, bemutatva így a levéltár egy olyan arcát, ami a nagyközönség számára eddig talán kevésbé volt ismert.

Utolsó frissítés:

2024.11.14.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges