ARCHONTOLÓGIA │ Czedera Gyula
Czedera Gyula
(1852–1930)
város szolgálatában 24 évig állt. 1877. december 29-i közgyűlésen a polgármester előterjesztésére tiszteletbeli jegyzővé választották meg.[1] 1885. április 2-tól aljegyző,[2] Gyuk Sándor halála után a helyettesi feladatokkal őt bízták meg.[3] 1896. november 16-tól főjegyző.[4] 1901-ben már betegeskedik: márciusban nyolc heti szabadságot kér, melyet a közgyűlés meg is adott neki. Idegbajban szenvedett, amely időközben olyan súlyossá vált, hogy a feldhofi elmegyógyintézetbe kellett szállítani. Ezért kérvényezte a család a nyugdíjazását, amelyet júliusban még a város nem engedélyezett, hanem ismét szabadságot adott a főjegyzőjének, mondván „nincs még kizárva annak lehetősége, hogy Czedera Gyula főjegyző sulyos bajából kigyógyulván munkabiró erejét továbbra is a város közérdekének szentelheti.”[5] Végül a nyugdíjazás mégis elkerülhetetlenné vált, s a nyugdíj kezelő választmány 1901. november 19-én nyugdíjazta Czedera Gyulát. A város, hálája jeléül, „mindazon ideig, míg a feldhofi elmegyógyintézetben gyógykezeltetik, nyugdijának kiegészitésül 1902. év január 1-től kezdve évenként 608 kor. Azaz Hatszásznyolcz korona kegydíjat” szavazott meg.[6]
[1] VaML Szv. Közgy. jkv. 71/1877.
[2] VaML Szv. Közgy. jkv. 1885. april 2. 19. fólió
[3] VaML Szv. Közgy. jkv. 110/1884. 117/1884.
[4] VaML Szv. Közgy. jkv. 1896. november 16. 876. p.
[5] VaML Szv. Közgy. jkv. 82/1901.
[6] VaML Szv. Közgy. jkv. 136/1901.


