Kollégánk könyvbemutatója a Rubicon Intézet vitaestjén
A teltházas könyvbemutatón a történészek először a tanácshatalmat megelőző időszak eseményeit tekintették át. Bemutatták az Ung, Bereg, Ugocsa és Máramaros történelmi vármegyékben élő lakosság katasztrofális szociális, gazdasági és kulturális helyzetét, majd azokat a kedvezőtlen hatásokat is, amelyek e nemzetiségi területet az első világháborúban sújtották. Szó volt a háborús összeomlással járó 1918 őszi erőszakhullámról is, illetve annak okairól. Képet kapott a hallgatóság a wilsoni önrendelkezés hatására jelentkező, különböző ruszin politikai mozgalmak céljáról, irányáról, eredményeiről.
Ezt követően a Tanácsköztársaság helyi eseményeit mutatták be. Ennek keretei között szóba került a tanácshatalom passzív lakossági fogadtatása, a kommün által végzett ellentmondásos agitációs-tevékenysége és az, hogy a központi hatalom a földkérdés megoldását merőben másképp képzelte el, mint a helyi lakosság. Bepillantást nyújtottak ezen kívül az ellenforradalmi megmozdulásokba, a vörösök túszszedéseibe, megfélemlítéseibe, illetve a levezényelt kivégzésekbe.
Zárásként a több éven át feltárt forrásokra alapozva Kosztyó Gyula elemezte a történelmi lehetőségeket, majd a Tanácsköztársaság megszűnéséről volt szó, illetve az utódállamok – román, csehszlovák – katonai, illetve polgári berendezkedéséről.
A rendezvényt a jelenlévők kérdései zárták.
A beszélgetésről készült videófelvétel itt tekinthető meg:
https://www.youtube.com/watch?v=u6B97Xhc32k&t=84s
A bemutatott kötet itt olvasható, illetve tölthető le:
https://www.clioinstitute.hu/_files/ugd/198ee4_b11b693bee56430d84b262822f491c86.pdf
A nyitókép a Rubicon Intézet tulajdona!
Új hozzászólás