III. Mentés eredetiben | Nemzetközi Konferencia és Workshop
A konferencián elhangzó előadások témája mutatja, hogy a restaurátoroknak a fő tevékenységük, a restaurálás mellett mennyire összetett feladataik is vannak. Fontos, hogy beszéljünk arról, és lássuk, hogy a restaurátoroknak milyen felkészültséggel és szakértelemmel kell rendelkezniük ahhoz, hogy képesek legyenek magas színvonalon eleget tenni a modern állományvédelmi elvárásoknak és módszereknek.
Az elkövetkező években tovább szeretnénk folytatni ezt a hagyományt, és ezzel együtt a workshopok megrendezését is, ami a rendkívül nagy érdeklődés miatt a konferenciától függetlenül is megrendezésre kerülhetne. Reméljük, a jövőben ezzel egy olyan új lehetőséget biztosíthatunk a restaurátoroknak, aminek nagy hasznát vehetné mindenki a munkája során. Mindenképpen nagy jelentősége lenne az ilyen találkozási lehetőségeknek, az ismeretek ezúton történő továbbadásának.
Megnyitójában Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója örömét fejezte ki, hogy ez már a harmadik állományvédelmi konferencia, amelyet személyesen nyithat meg. Köszöntötte a külföldi előadókat, majd beszélt a nemzetközi kapcsolatok fontosságáról.
Az MNL Szakmai Koordinációs Igazgatóságának vezetője, Németh László Sándor köszöntőjében kiemelte, a Magyar Nemzeti Levéltár legfontosabb célja, hogy az általa őrzött kulturális közjavak minél szélesebb hozzáférését biztosítani tudja. A MNL Szakmai Koordinációs Igazgatósága keretében 23 munkatárssal működő Állományvédelmi és Reprográfiai Osztály is ezt a munkát segíti. Központi szervezeti egységként támogató, segítő attitűddel, a szakmai irányok és módszertanok kidolgozásával, azok koordinációval végzi nem mindig könnyű feladatát.
Az ebédszünetet követően Hegedűs István informatikus és Nemes L. Ágnes főrestaurátor szemléltették, az MNL idei mintaprojektjének, a megyei címeres oklevelek digitalizálásának folyamatát. Sipos Tamás a Magyar Néprajzi Múzeum költözése kapcsán a költözésre váró műtárgyak állományvédelmi felmérését, tisztítását, konzerválását, csomagolását mutatta be. Végül a szekció záróelőadója, Hotz Evelin, az Országos Széchényi Könyvtár restaurátora ismertette diplomamunkáját, két celluloid borítású könyv restaurálásának menetéről, tanúságairól.
Új hozzászólás