Felemás szembenézés
Katyń, Lidice, Oradour… és Újvidék
A cikk folytatása.1941. április 11-én Horthy kiáltványban jelentette be, hogy a 3. magyar hadsereg alárendeltségébe tartozó seregtestek megkezdik a bevonulást a Délvidékre. Hivatalos adatok szerint a bevonulásnak mintegy 1500 halálos áldozata volt. Emellett napirenden voltak az internálások, ki-, illetve visszatelepítések, a razziák, a szabotázsakciók miatt halálra ítéltek statáriális kivégzése és az ún. nemzethűségi listák összeállítása. 1942. január elején egy Zsablya környéki tanyán egy mintegy 40 főből álló partizánosztagra akadtak a határvadászok. Ezzel párhuzamosan a bánáti német hatóságok is akciót indítottak partizánok felderítésére. Január 5-én Szombathelyi Ferenc vezérkari főnök – a katonai alakulatok bevonását igénylő Keresztes-Fischer Ferenc belügyminiszter kérésének eleget téve – az egész ún. Sajkásvidék (Újvidék–Titel–Csurog háromszög) átkutatását rendelte el Feketehalmy-Czeydner Ferenc altábornagynak, a szegedi V. honvéd hadtest parancsnokának irányításával.
A partizánosztag nagy része az akció során megsemmisült. A sajkási partizáncsoport likvidálása után a cél már az volt, hogy „megszabaduljanak az összes nemkívánatos elemektől, és elrettentő példát mutassanak a lakosságnak”. Úgy tűnik, összefüggés van aközött, hogyan ütemezték a razziát, és hogyan alakultak a németekkel a keleti frontra küldendő magyar egységek számáról Budapesten folytatott tárgyalások. Miközben Joachim von Ribbentrop német külügyminiszter január elején Budapestre érkezett, megindult a partizánosztag szétverése, Wilhelm Keitel tábornagy hó végi látogatásakor pedig már készen állt a délvidéki razzia terve: igazolni kellett, hogy a rendteremtéshez délen van szükség a magyarokra.
Az Újvidékre is kiterjesztett razzia lefolytatásának felelőse Grassy József vezérkari ezredes, a zombori dandár parancsnoka lett, aki úgy vélte, hogy „annak a sok piszoknak, ami a városban van, le kell úsznia a Dunán”. A razziára Bárdossy László miniszterelnök jóváhagyásával és Horthy tudtával került sor. A teendőket január 20-án tiszti értekezleten egyeztették Újvidéken, a részletes tervet Gaál Lajos csendőr alezredes dolgozta ki Tallián József újvidéki rendőrkapitány segítségével. Eszerint összesen 240 járőr bevetésével fésülték át a három körzetre osztott és a külvilágtól a telefonvonalak kikapcsolásával elzárt várost. Aki nem tudta kellőképpen igazolni magát, az először a Leventeotthonban székelő igazolóbizottság, majd Grassy vésztörvényszéke elé került.
Január 21-én falragaszokon értesítették a hetvenezres város kész tények elé állított lakóit a megkezdődött razziáról. A 19 pontos ultimátumszerű hirdetmény tiltotta kettőnél több személy csoportosulását, csak gyalog, csak lépésben és csak az úttest közepén volt szabad közlekedni. Zárva maradtak – az élelmiszerüzleteket kivéve – a szórakozóhelyek, a templomok, az egyesületek, de még az ablakok is, a szesztilalom mellett rádiót sem lehetett hallgatni. A partizánveszélyre való hivatkozással indított razzia a helyi szerb és zsidó, illetve kisebb részben magyar, ruszin, roma és orosz lakosság körében végrehajtott értelmetlen vérengzésbe torkollott.
Összesen hat kijelölt helyszínen, továbbá magánlakásokon, utcákon és udvarokon zajlottak a kivégzések, a végrehajtáshoz a katonák rumot is kaptak. Az áldozatokat a mínusz 30 fokos hidegben a Duna jegén robbantott lékeken keresztül a folyóba lökték. A környéken el is terjedt az a mondás, hogy a magyarok internálótábora a Duna és a Fekete-tenger. Feketehalmy-Czeydner a következő szavakkal utasította beosztottját: „Célom a megtorlás”. Három napon át folyt a vérengzést kísérő fosztogatás.
Többek között Bajcsy-Zsilinszky Endre interpellációi, illetve a miniszterelnökhöz és a kormányzóhoz írott memorandumai hatására és az 1942 áprilisában Babós József hadbíró ezredes vezetésével felállt bizottság júniusra elkészült terjedelmes vizsgálati anyaga alapján ügyészi nyomozó eljárás kezdődött. A hivatalos vizsgálat, illetve az V. hadtest parancsnokságának 1944-es statisztikája 3340 áldozatról számolt be (ebből 2102 férfi, 792 nő, 147 gyermek, 299 agg; illetve 2549 szerb, 744 zsidó és 11 magyar). A katonai ügyészség Feketehalmy-Czeydner elleni későbbi vádirata 3309 áldozatot ismert el.
Új hozzászólás