Európai Levéltári Állományvédelmi Vezetők (EHC) találkozója
A tanácskozáson intézményünk Állományvédelmi Osztályának meghívására 17 európai országból 28 állományvédelmi szakember vett részt személyesen és online bekapcsolódási lehetőséggel. A résztvevőket PhD, dr. jur. Mikó Zsuzsanna, általános főigazgató-helyettes asszony köszöntötte, majd Nemes L. Ágnes osztályvezető mutatta be az Állományvédelmi Osztály működését, a konzerválási, restaurálási munkákat. A találkozó három szekcióülésén több egymáshoz kapcsolódó témát tárgyaltak meg a résztvevők. Az első szekcióban az idén az Európai Bizottság támogatásával, a Spanyol Kulturális és Sportminisztérium vezetésével elindult Sustainable Archives and Greener Approaches (SAGA) projektet Miguel Bermejo, projektvezető mutatta be előadásában. A kapcsolódó workshop lehetőséget adott a résztvevőknek a levéltárakat érintő legfontosabb környezetvédelmi, fenntarthatósággal kapcsolatos és klímaváltozás által okozott problémák megvitatására, valamint a különböző nézőpontok kifejtésére, gondolatébresztő javaslatokra.
A második szekció témája a minden európai intézmény számára elsőrangú feladat: a gyűjteményének megőrzése, a penészfertőzés elleni védekezés, a megfelelő fertőtlenítő megoldások kiválasztása volt. A találkozó előkészítéséhez a résztvevők előzetesen egy fertőtlenítési eljárásokkal kapcsolatos kérdőívet kaptak, melynek eredményeit Lökkös Mónika főrestaurátor ismertette. A Magyarországon alkalmazott tömeges fertőtlenítő eljárások múltját és jelenét Vincze Petronella főrestaurátor mutatta be, kiértékelve azok hatás mechanizmusát és kockázatait. Katasztrófahelyzetek, elsősorban vízkár, katasztrófavédelmi terv kidolgozásának fontossága napjainkban is aktuális. Az árvizek okozta károsodásokról, a védekezésről ill. az árvíz okozta károkról a Lengyelországból érkezett Anna Czajka számolt be, valamint bemutatott egy, az intézményükben alkalmazott vészhelyzet esetére összeállított információs táblát, ami minden intézmény számára hasznos lehet.
A résztvevők a Bécsi kapu téri Levéltári épületben vezetett sétán vettek részt, irat bemutató keretein belül láthatták intézményünk néhány kiemelt és érdekes dokumentumát és megtekintették a Nemzet emlékezete kiállítást. Az első nap kulturális eseménnyel zárult, a résztvevők egy séta során megismerhették a Budai Várat, valamint a Budapest Történeti Múzeumban újjáépített Szent István-teremben tettek látogatást. A tanácskozás második napján a jövőbeni tervekről egyeztettek a vezetők. Megvitatták a lehetséges témákat, amelyeket a következő évi találkozón lényegesek lehetnek. Emellett a továbbiakban több online találkozót is szeretnének szervezni, mivel az éves személyes összejövetel helyszínére nem mindenkinek van lehetősége eljutni. Várhatóan a tavasszal kerül sor egy online megbeszélés keretében az aktuális kérdések megvitatására.
A találkozókon elhangzott előadások és a kötetlen beszélgetések elősegítik a tapasztalat és információcserét, ami hasznos és szükséges egy korszerű levéltári állományvédelmi stratégia kialakításához. A tagok közti kapcsolattartás, a rendszeres találkozók segítik az aktuális problémafelvetések naprakész megvitatását, szakmai javaslatok kidolgozását.
Új hozzászólás