Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Nemzeti Levéltár és a Nemzeti Színház
A Nemzeti Színház épületében tartott sajtótájékoztatóra Dr. Szabó Csaba a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója meglepetéssel készült: magával hozta az 1840. év törvénykönyvét, amelyben az 1837-ben alapított Pesti Magyar Színház Nemzeti Színházzá való átnevezését rögzítették.
Szűcs Nelli, Dr. Szabó Csaba és Vidnyánszky Attila
Fotók: Nemzeti Színház/Eöri Szabó Zsolt
Vidnyánszky Attila a Nemzeti Színház igazgatója elmondta, hogy a két intézmény évadonként két nagyobb tárlatot tervez, melynek anyagai folyamatosan bővülnek az éppen bemutatásra kerülő darabokhoz kapcsolódó iratanyaggal is. A színházigazgató tervei között a Nemzeti Színház épületének történetét bemutató reprezentatív kötet is szerepel, melynek összeállításában szintén számítanak a Magyar Nemzeti Levéltár segítségére.
Dr. Szabó Csaba és Vidnyánszky Attila
Fotók: Nemzeti Színház/Eöri Szabó Zsolt
Siklós Mária, a Nemzeti Színház Bajor Gizi parkban álló épületének tervezője a sajtótájékoztatón bejelentette, hogy a 2002-ben megnyitott épület birtokában lévő eredeti terveit a Magyar Nemzeti Levéltárnak adományozza. Az épület tervezésével kapcsolatos élményeiről, inspirációról mesélve hangsúlyozta: fontos az intézmény történetisége a tervezéskor, a múltnak benne kell lennie az épületben.
A Nemzeti Színház művészei Szűcs Nelli és Berettyán Sándor is az általuk képviselt intézmény történetiségének jelentőségére hívták fel a figyelmet, a nagy elődökről meséltek, akiknek történetei a régi korok dokumentumainak segítségével elevenednek meg a színháztörténetben.
A közös munka első állomása szeptember 21-én, a Magyar Dráma Napja alkalmából nyíló kiállítás lesz, ahol a Nemzeti Színház 1837-es épületének megvalósult és meg nem valósult tervpályázatainak dokumentumait mutatják be.
Új hozzászólás