A Teleki Tékába látogatott a levéltár két főrestaurátora

2025.06.24.
Májusban az Erasmus+ Mobilitás program segítségével létrejött szakmai együttműködés részeként Lökkös Mónika és Nemes L. Ágnes, a Magyar Nemzeti Levéltár főrestaurátorai egy hetet töltöttek a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtárban. Az együttműködés célja, hogy az intézmények szakemberei közösen gondolkodjanak, tapasztalatot cseréljenek szakmai kérdésekben.

A Teleki Téka vezetője, Lázok Klára fogadta és körbevezette a Magyar Nemzeti Levéltár szakembereit, Lökkös Mónikát és Nemes L. Ágnest a könyvtár épületében, ahol megtekintették az újonnan restaurált dísztermet, ahova a közeljövőben állandó kiállítást terveznek. A készülő tárlat állományvédelmi tervéről, illetve a kiállítandó anyagok, dokumentumok kiállításával kapcsolatban számos kérdést, lehetőséget vitattak meg. Ezenkívül egyeztettek a gyűjtemény állagmegóvásával kapcsolatos kérdésekben, továbbá állományvédelmi konzultációt tartottak a könyvtár gyűjteményeiben, raktáraiban a megelőzésről.

A Teleki-Bolyai Könyvtár gyűjteményét is megtekintették, amely az elmúlt évszázadok európai könyvkultúrájának egyik leggazdagabb erdélyi gyűjtőhelye. Több mint kétszázezer kötetével enciklopédikus tudománytár, bibliofil ritkaságok őrzője. A XVII-XVIII. században épült barokk stílusú épületet a Wesselényi családtól örökölte Teleki Sámuel, amihez 1799 és 1802 között emeltette azt a szárnyat, ahol a könyvtár ma is az eredeti elrendezésében található. Itt nyitotta meg kapuit 1802-ben közkönyvtárként a Teleki Téka. Az intézményhez került a két világhírű matematikus, Bolyai Farkas és Bolyai János Emlékmúzeuma is 1955-ben, 20 ezer oldalnyi tudománytörténeti jelentőségű kézirattal.

A levéltár két állományvédelmi szakembere a könyvtár papír- és könyvrestaurátorával, Márton Krisztinával dolgozott a tanulmányi hét alatt. Felmérést végeztek a könyvtár állományában különféle kötéstechnikájú könyvek konzerválása, restaurálása kapcsán. Részletes restaurálási tervek készültek beszakadt gerincű, kötés nélküli könyvek konzerválásáról. Számos különleges ritkaság és még ősnyomtatvány is előkerült a felmérés során. A kutatás és egyeztetés egyik legérdekesebb része a középkori kódextöredékekbe kötött könyvek megtekintése volt, amelyek felmérése jelentős mértékben segíti a további restaurátori munkákat.

A szakemberek korszerű restaurálási lehetőségeket is megvitattak, például a gélek használatával kapcsolatos tapasztalataikat osztották meg. Fontos, hogy vízérzékeny, illetve nedvesen nem kezelhető dokumentumok esetében a gélek használatával, megfelelő eredményeket lehet elérni. A gélbe zárt kezelőszer használata egy sokkal kontrollálhatóbb folyamat.

A kollégák látogatást tettek a Maros Megyei Múzeum restaurátor műhelyeiben is, ahol bepillantást nyertek az aktuális munkákba. A műhelyekben Raluca Dumitrescu osztályvezető vezette körbe a restaurátorokat, ahol a levéltár munkatársainak lehetősége volt konzultálni a különböző területen dolgozó állományvédelmi szakemberekkel.

A tanulmányút végén a kollégák látogatást tettek a Segesvári Zahariadi Könyvtár gyűjteményében, ahol valódi ritkaságokat, különleges kötésű és díszítésű könyveket volt lehetőségük megtekinteni.

Utolsó frissítés:

2025.06.26.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges