Beszámoló az MNL Hajdú-Bihar Vármegyei Levéltára „Legyél krónikás! „E”-emlék” pályázat eredményhirdetéséről
A kéziratokat a vármegyei levéltár háromtagú bírálóbizottságának több szempont szerint kellett értékelnie: hangsúlyt a visszaemlékező jelleg kapott, és a formai elvárásokon túl a források egyediségét is figyelembe vették. A díjakat a szakmai zsűri döntése alapján Szendiné dr. Orvos Erzsébet, a vármegyei levéltár igazgatója és a zsűri tagjai adták át.
A három legjobb pályázó, akik oklevélben és kiadványcsomagban részesültek:
Diczkó László: 1944. október 15. Mártírok utcai megtorlás Kaba
Nagy Istvánné: Egy gazdacsalád történetei
Szűcs Mónika: A kabai Molnár család története
Emléklappal és könyvcsomaggal ismerték el a további pályázók munkáját:
Deák Sándor: Szőlőskertek Nagyszalontán / Templomépítések Nagyszalontán
Homonnai Gábor: Sószállítás a Bihar vármegyei Révi szorosban, avagy verekedés sószállítás közben
Kiss Gáborné: A notesz
Dr. Szabó József: Adalékok egy hatalomváltás mindennapjaihoz Alsó-Érmelléken
A levéltár munkatársai minden pályázónak megköszönték a részvételt és a beadott munkát (volt olyan résztvevő, aki két kézirattal is pályázott). Gratuláltak minden egyes elvégzett kutatáshoz és elkészült dolgozathoz, és a szerzők számára további eredményes kutatást kívántak. A pályázatra beadott műveket a vármegyei levéltár archiválja és megőrzi.
Az ünnepélyes díjátadót követően levéltári előadás, majd az épületben tett séta keretében a pályázók megismerhették a vármegyei levéltárat és annak munkáját. Az intézmény és jogelődjei történetéről Bán Gergely, Brigovácz László és Husvéth András főlevéltárosok meséltek a vendégeknek. Bemutatták az alapvető levéltárszakmai feladatokat, felhívták a figyelmet az állománygyarapítás, a feldolgozás és a megőrzés munkafolyamataira, valamint az iratanyag pontos nyilvántartásának jelentőségére s a mindezekre épülő tartalomszolgáltató tevékenységre. A résztvevők levéltári raktári séta után bepillanthattak a vármegyei levéltár digitalizáló műhelyébe, megszemlélhették a műszaki eszközöket, és tájékozódhattak a levéltári digitalizáció legfontosabb szakmai szempontjairól. A rendezvény zárásaként a pályázók és kísérőik megtekinthették a levéltár központi kutatótermét, ahol az MNL kutatószolgálatának működéséről, illetve az online és papír alapon elérhető kutatást támogató segédletekről hallhattak egy rövid összefoglalót.
Gratulálunk a díjazottaknak és a résztvevőknek, további eredményes kutatást kívánunk!
Brigovácz László
Új hozzászólás