Jelenlegi hely
„Utak - kapcsolatok - hálózatok Hőnel Béla nyomán”
Beregszászi Balázs munkatársunk a korábbi évekhez hasonlóan idén is megtartotta a Kulturális Örökség Napjai országos rendezvénysorozat helyi programjait.
Kerékpártúra a mosonszolnoki Hőnel épületekhez
Szeptember 21-én szombat délután kerékpártúra kertében a Mosonszolnokon lévő Hőnel épületeket tekintették meg az érdeklődők gyönyörű, napsütéses időben. Hőnel Béla magyaróvári építész (Mateóc 1863 - Magyaróvár 1937), a 20. század elején négy középületet is készített Mosonszolnoknak. Az út során Török Sándor polgármester kezdetektől a csoporttal tartott. Az úti célok között az 1901-ben Hőnel által tervezett egykori orvosi ház, majd az általa kibővített iskola, végül a községháza és az óvoda szerepelt. Az utóbbi három középület egyszeri beruházásával Szolnok lett Moson vármegye legrendezettebb községe, melytől úgy várták, hogy száz évre megoldódik a közintézmények problémája. Ez egyedül csak az iskola vonatkozásában nem valósult meg, mert 1984-ben lebontották és helyére új iskola épült. Az iskolával szemben lévő templom 12. századi kváderköveire Török Sándor hívta fel a figyelmet, majd betértünk a templomba, ahol Kocsisné Vedrődi Zsuzsanna ismertette a templom történetét.
A KÖN célkitűzése, hogy a műemlék épületek ezen a hétvégén megnyissák a kapuikat, a mosonszolnoki kastélynál az ún. Irén-villánál valósult meg egy teljes épületbejárással. Stílusjegyeit tekintve, mint lehetséges Hőnel-épület a vasútállomás és a féltoronyi út közt lévő, Neumann Irén által 1907-ben építtetett villa, amelyet a szájhagyomány Széll Kálmán miniszterelnök villájaként ismer. Nem sokkal később Durvay Antal pozsonyi építési vállalkozó tulajdona, majd Gazdasági Népiskola lett. A tanácskorszakban a helyi termelőszövetkezet irodaháza volt. A rendszerváltás után magántulajdonba ment át, a legutóbbi években viszont ismét a község tulajdonába került, és közösségi, szociális funkciót szeretnének megvalósítani benne. Visszafelé a községházán polgármester úr a díszteremben egy kis vendégvárót biztosított a résztvevőknek. A községháza bemutatását Török Sándor polgármester köszöntése követte, hiszen a hat ciklusos - 26 évi - működése alatt példásan őrizte meg és újíttatta fel a Hőnel épületeket és a település más épített örökségét. Egyúttal köszönet illeti, a Hőnel épületek kapcsán folytatott, több mint tíz éves közös munka miatt is.
A kerékpártúra Hőnel Béla-féle Magyaróvári TURUL Kerékpár Egyesületére is emlékezett, amely 1903 és 1911 között működött. Mosonmagyaróvárról 3 fő (Vedrődi Fazekas Dóra Mosonszolnok, Kató Attila Rajka, Beregszászi Balázs Mosonmagyaróvár) indult, a többi mosonszolnoki résztvevő az orvosi háznál csatlakozott kerékpárral, illetve autóval. A rendezvényen 20 fő vett részt. A kerékpártúra 18 km hosszú volt.
Séta a Mofém-telep, a Lajtaszer és a Fő utcai Hőnel épületek mentén
Szeptember 22-én a vasárnap délutáni séta a Mofém-gyár régi bejáratánál kezdődött. Hőnel 1901-ben történt magyaróvári letelepedését követően, szinte minden további építkezést ő végzett a tölténygyár számára. Épített munkásbarakkokat, gépházat, robbanó és gyutacsraktárt, sajtoló és esztergáló műhelyt, töltényraktárt, irodaépületet, gombkötő műhelyt és a gyár második és harmadik 20 és 36 méter magas kéményét.
1907-től a gyár hivatalosan is az építészének nevezte.
Onnét a Lurkóvár óvoda következett, ahol Szekeres Richárd gyárigazgatóról is hallhattak születése 150. évfordulója és a gyári óvoda 1930-as évekbeli létesítése miatt. A Lajta mellett, a régi Tölténygyári úton, a mai Lajtaszeren kiváló időjárási viszonyok mellett folytatódott a séta. A díszes oromzatú 15. szám alatti emeletes tölténygyári tisztviselőház az első épület, amit Hőnel ideérkezésekor 1901-ben tervezett a Magyaróvári Tölténygyár számára. Ezt két szintén egyemeletes munkásház követette a 17. és a 19. számúak, 1902-ben és 1905-ben. Ezen az utcán a belváros felé folytatva több Hőnel által tervezett családi ház is látható. Szemben van a városi felsőmalom, az Akóts-malom, amelynek 1910-ben történt tűzesete alkalmával Hőnel is jelentősen kivette a részét az oltásból.
A Fő utcára kiérve három épületét, és épületbővítéseit mutatta be kollégánk.
Az OTP székház előtt, szóba került a magyaróvári mozizás története, hiszen 1912-ben egy földszintes polgárház hátsó kertjének beépítésével, jött létre a – ma már nem létező Magyaróvári Uránia, a későbbi Kossuth mozgófilmszínház.
A KÖN idei "Utak - kapcsolatok - hálózatok" célkitűzéseit szem előtt tartva a rendezvényen nem csak épületek kerültek ismertetésre, hanem, a Mofém-gyárhoz vezető utak (Terv utca, Lajtaszer, Szekeres Richárd utca), de még a Bécs-Budapest nemzetközi országút is. Az árvízi helyzet, pedig aktuálissá tette a felszíni és a becsatornázott Lajta-ágak ismertetését, és az 1910-ben létesített zsilip árvízvédelmi szerepét.
A rendezvény az építész lakóházánál, a 115 éves Postapalotánál rövid emlékbeszéddel és emléktáblájának megkoszorúzásával zárult.
A sétán 16 fő vett részt.
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges