Jelenlegi hely
Workshop az egri Líceumban
Az eseményen egy délelőtti és egy délutáni szekcióban összesen nyolc előadó számolt be a helytörténetkutatásban szerzett tapasztalatairól és az egyes közgyűjteményekben őrzött helytörténeti vonatkozású forrásokról.
A tanácskozás elején Somoskői Viktor, az MNL Heves Vármegyei Levéltárának igazgatóhelyettese köszöntötte a megjelenteket. Köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a helytörténet egyfajta összekötő szerepre alkalmas a mikro- és makrotörténeti folyamatok között, hiszen míg az egyetemes és országos történések kontextusát adják a helytörténeti kutatásoknak, addig a lokális esettanulmányok képesek akár a köztörténetben gyökeret várt téziseket is árnyalni. Ezt követően az esemény házigazdája, az EKKE Tittel Pál könyvtárának igazgatója, Oszlánczi Krisztina köszöntötte a megjelenteket, majd Szuromi Rita, a Heves Vármegyei Honismereti Egyesület elnöke tartotta meg köszöntőjét, felhívva a figyelmet a rendező szervezetek közötti együttműködés fontosságára.
A délelőtti előadások elsősorban a Heves Vármegye helytörténeti kutatásához szükséges forrásokat gyűjtő közgyűjtemények képviselőitől hangzottak el. Vas Gábor Tamás, a Bródy Sándor Könyvtár igazgatási igazgatóhelyettese a könyvtár digitális ökoszisztémában elfoglalt helyét ismertette, kiemelve az intézménynek a digitalizáció terén elért eredményeit és jövőbeni terveit. Ezt követően Molnár Dávid, az MNL Heves Vármegyei Levéltárának levéltárosa ismertette az intézményben őrzött iratanyag rendszerének felépítését, majd a különböző történelmi korokra jellemző példákkal mutatta be a helytörténetkutatáshoz elengedhetetlen különböző forrástípusokat. Előadásának végén a Magyar Nemzeti Levéltár adatbázisokonline című online adatbázisának jellemzőit és hasznosíthatóságát ismertette.
Következőként Urbán Márta ismertette az Egri Főegyházmegyei Levéltár iratállományának belső felépítését és bemutatta a helytörténetkutatáshoz kapcsolódó legtipikusabb egyházi vonatkozású forrásokat. A délelőtti szekció végén pedig Fejér Ingrid a Dobó István Vármúzeum főmúzeológusa mutatta be a múzeumi források sajátosságait, külön kiemelve a vármúzeumban található egyedülálló forrásgyűjteményeket és azok helytörténeti vonatkozásait.
A délelőtti, főként módszertani előadások kiegészítéseképpen a délután folyamán a helytörténetírásban jártas kutatók osztották meg tapasztalatikat és mutattak be különböző korszakokból esettanulmányokat. Sipos Attila a Heves Vármegyei Honismereti Egyesület alelnöke előadásában korunk információs forradalmának hatásait vizsgálta a helytörténetírásra vonatkozóan. Kitért többek között a helytörténettel foglalkozó facebook csoportokban zajló eszme- és tapasztalatcserére csak úgy, mint a mesterséges intelligencia okozta kihívásokra. Ezt követően Bartók Béla, az EKKE Történelemtudományi Intézetének képviseletében ismertette az egri oktatás- és nevelés számottevő forrásait, elsősorban az egri Polgári Reáliskola példáján keresztül.
A Heves Vármegyei Honismereti Egyesület képviseletében ezt követően Komjáti Zoltán Igor tartott előadást, melyben több évtizedes tapasztalatairól beszélt a Koháry család kutatásának kapcsán, majd szintén a Honismereti Egyesület tagja, Vinkler Bálint osztotta megtapasztalatait a helytörténeti kutatások nemzetközi perspektíváját megrajzolva.
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges