A Petőfi Kulturális Program keretében, a „Légy büszke az örökségedre!” projektben jelentős történelmi dokumentumok másolatait adtuk át öt vármegyei településen
A Petőfi Kulturális Program ezen programelemére a települések nem jelentkezhettek. Országosan 100 település kaphatott egy olyan levéltárak által őrzött dokumentumot ajándékba, amelyre az ott élők méltán büszkék lehetnek. A dokumentum kiválasztásánál azt tartottuk szem előtt, hogy a település történetében fontos eseményt rögzítsen, vagy olyan személyre, de akár építményre, évfordulóra, kiváltságra vonatkozó forrás legyen, amely az ott élő emberek számára pozitív tartalmat közvetíthet. Veszprém vármegyében a kiválasztott kistelepülések Kiscsősz, Lovászpatona, Nagypirit, Pápateszér és Tüskevár voltak.
Elsőként Lovászpatonán, 2024. szeptember 17-én adtuk át a kiválasztott dokumentummásolatot Pintér Imre leköszönő polgármesternek és kollégáinak. Levéltárunkat Tóth Ágnes igazgatóhelyettes és Nagy Balázs Vince főlevéltáros képviselte. Nagy Balázs Vince a település történetének rövid ismertetése után bemutatta az átadásra kerülő dokumentumot, annak keletkezési körülményeit. Lovászpatona esetében ez a dokumentum egy 1438-ben kiállított adománylevél másolata volt, melynek eredeti oklevele a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárának őrizetében található.
Pápateszéren, szeptember 27-én népesebb közönség előtt, a VII. Pápateszéri Patakmalom Fesztiválon került sor a dokumentum átadására. Boross István levéltárigazgató rövid köszöntő után ismertette az irat tartalmát és annak jelentőségét a település életében. Az „ajándékot” a település polgármestere Völfinger Béla vette át. Az 1822-ben keletkezett, Veszprém vármegye nemesi közgyűlésének iratai között őrzött dokumentum a teszéri (ma: Pápateszér) Bánnya vizén lévő molnárcéh által kiállított bizonyságlevél. Az irat bizonyítja azt, hogy ebben az időben már 27 malom működött (Pápa)Teszéren.
Tüskeváron, október 30-án a levéltár részéről Tóth Ágnes igazgatóhelyettes Nagy Balázs Vince főlevéltáros kíséretében adta át a kiválasztott dokumentum másolatát Jakab Imréné polgármester asszonynak. Tóth Ágnes a település történetének rövid ismertetése után kiemelte a most átadott dokumentum szerepét a tüskevári lakosok életében. Az 1658-ban aláírt szerződés szerint a település földesura, Széchenyi György győri püspök a tüskevári ill. a későbbiekben odaköltöző lakosoknak a dézsmát kivéve, minden paraszti szolgálatot elengedett, csupán katonáskodni tartoztak.
A következő átadóra Kiscsőszön, az Imre napi búcsú napján került sor november 3-án. Ezen a napsütéses vasárnapi napon Pákozdi Éva Szilvia levéltári főkönyvtáros és Tóth Ágnes igazgatóhelyettes a templom előtti téren a település polgármesterének, Kovács Norbertnek nyújtották át a kiválasztott dokumentumot. Pákozdi Éva Szilvia elmesélte a falu lakóinak miért egyedi Kiscsősz története, mi a szerepe a pozsonyi apácáknak a település életében. A pozsonyi apácák fejedelemasszonya által a csőszi (ma: kiscsőszi) jobbágyok részére 1744-ben kiadott úrbéri szerződés képhű másolatát vittük ugyanis a településnek „ajándékba”.
Utolsóként Nagypiriten jártunk november 19-én. Boross István levéltárigazgató Burján Ernő polgármesternek adta át V. Ferdinánd 1846-os kiváltságlevelének másolatát. A település ekkor kapott az uralkodótól mezővárosi címet. Nagypirit nemesi község történetét, az átadott okirat jelentőségét és tartalmát Illés Kornélia levéltáros ismertette a megjelent lakosok előtt. Az átadott dokumentumok mindenütt meglepetést és örömet okoztak.
Új hozzászólás