„A munka szabadságának ünnepe” – 1945. május 1. Egerben

2025.04.28.
1945. április 11-én a Magyar Kommunista Párt (MKP) Heves Vármegyei Titkársága kérelemmel fordult a Nemzeti Bizottsághoz, hogy „Május Elsejére (sic!), a munka és a munkások ezen legnagyobb ünnepnapjára” a vármegye területén – a munkabérek kifizetése mellett – rendelje el a teljes munkaszünetet. Ezzel a megkereséssel kezdődött el a városban a II. világháború után első alkalommal megrendezett május 1-jei rendezvénysorozat szervezése, amelynek egyik fő eseménye a Líceum előtt felállított szovjet emlékmű leleplezése lett. Az alább közölt dokumentumok az 1945. május 1-jei nap lebonyolításának történetébe engednek bepillantást.

 

 A Magyar Kommunista Párt Heves Vármegyei Titkárságának kérelme
(forrás: HU-MNL-HVL-X.1. 1.cs. 20.őe.)

A május elsejei tömegmegemlékezések eredete egészen a 19. századig nyúlik vissza. 1886. május 1-jén a chicagoi munkások nyolcórás munkaidő bevezetését követelő sztrájkja kezdődött el, ami végül – erőszakot sem nélkülöző – demonstráció-sorozattá alakult. Az események során hét rendőr és tizenkét munkás vesztette életét. Az 1889-ben Párizsban megalakított II. Internacionálé határozata értelmében, 1890. május 1-jén Európa szerte a chicagoi esetre emlékező megmozdulásokat tartottak. Budapest utcáin közel hatvanezres tömeg gyűlt össze, Egerben – a rendőrség engedélyével – a „Petőfi nyári mulatóba” szerveztek munkásgyűlést. A munkáshatalmat jelképező nap Magyarországon először a Tanácsköztársaság ideje alatt vált hivatalos ünnepé. 1919. május 1-jén, hatalmi legitimációs céllal, korábban nem látott külsőségek között, zajlottak a nap eseményei. A Tanácsköztársaság bukása és Horthy Miklós hatalomra kerülése után szigorú szabályok szerint igyekeztek kordában tartani a megemlékezéseket, így május elseje hosszú időre kikerült a hivatalos ünnepek közül. Ezt követően a II. világháború után, 1945 tavaszán foglalhatta el a nyílt tereket a tömeg, az Ideiglenes Nemzeti Kormány az 1.390/1945. M. E. számú rendelettel a munka ünnepévé nyilvánította e napot. Május elsejét végül az 1949. április 22-én kiadott 3610/1949. számú kormányrendelet emelte hivatalos nemzeti ünneppé.

Heves vármegyében az MKP helyi pártszervének kezdeményezésére – amelyhez a Szociáldemokrata Párt egri szervezete is csatlakozott – a Nemzet Bizottság 1945. április 14-ei ülésén 1945. május 1-je fizetett munkaszüneti nappá nyilvánításáról határozott.

A Nemzeti Bizottság határozata
(forrás: HU-MNL-HVL-XVII.1. 1945. április 14-ei jegyzőkönyv)

Az MKP ezt követően – külön rendezőbizottságot felállítva – vetette bele magát a nap rendezvényeinek megszervezésébe, amely szigorú forgatókönyv szerint zajlott. Az ünnepnapot reggel zenés ébresztő nyitotta, majd este táncmulatság zárta, emellett pedig sporteseményekkel és népünnepéllyel szórakoztatták a város lakosságát. Az MKP a rendezvény fénypontjának a Líceum előtt felállított szovjet emlékmű leleplezését szánta.

A Magyar Kommunista Párt felhívása Eger munkásaihoz
(forrás: HU-MNL-HVL-X.1. 1.cs. 20.őe.)

A rendezvény forgatókönyve, 1945. május 1.
(forrás: HU-MNL-HVL-X.1. 1.cs. 20.őe.)

Hivatalos program, 1945. május 1.
(forrás: HU-MNL-HVL-X.1. 1.cs. 20.őe.)

A szovjet emlékmű avatása a délelőtti órákban zajlott, amelyet megelőzött a pártok képviselőiből és a város lakosságából verbuvált tömeg fél 10-kor kezdődő felvonulása. Az Igazság tudósítása szerint „mintegy 14-15 ezer ember menetelt a város utcáin, hogy vörös zászlók és szabadságot köszöntő jelszavak alatt az emlékoszlophoz vonuljon.” A Líceum előtti térre érkezve kötött rendben álltak fel a katonaság és a pártok képviselői, valamint a leleplezésen közreműködő zenekarok az emlékmű körül.

Az emlékoszlop avatás helyszínrajza, 1945. május 1.
(forrás: HU-MNL-HVL-X.1. 1.cs. 20.őe.)

 

Az avatáson részt vett szovjet katonai küldöttség mellett, Milassin Kornél főispán, Bartha István alispán, Takács László Eger polgármestere és Czapik Gyula egri érsek is tiszteletét tette. A beszédek elhangzása után a vármegye, a város és a politikai pártok képviseltében helyeztek el koszorúkat a felavatott emlékoszlop talapzatán. Ezután a tömeg a vörös drapériákkal feldíszített Kossuth térre (ma: Dobó István tér) vonult, ahol 11 órától népgyűlést tartottak. A nap további részében kötetlen szórakoztató programokon vehetett részt a város lakossága, ideig-óráig elfeledve a háború, majd a mindennapi élet reorganizálása során adódott nehézségeket.

Az 1945-ös egri eseményen már megfigyelhetőek voltak azok a tartalmi elemek, amelyek ezután hosszú ideig meghatározták a május elsejei ünnepségeket. Az 1989/1990-es politikai átmenetig a rendezvények elmaradhatatlan részét képezték a díszes külsőségek között lebonyolított, kötelezővé tett tömegfelvonulások, amelyek a Kádár-korszak konszolidált éveiben kiegészültek a közparkokban rendezett kötetlen mulatságokkal. A rendszerváltás után az ünnep elvesztette ideológiai jellegét, a szabadtéri majális programok azonban máig velünk maradtak.

Közzétette: Gyebnár Kristóf

Felhasznált források

HU-MNL-HVL-X.1. 1.cs. 20.őe. 1945. május 1. megünneplésével kapcsolatos iratok.
HU-MNL-HVL-XVII.1. Egri városi és Heves megyei közös nemzeti bizottság 1945. április 14-ei jegyzőkönyve.
Eger, 1890. április 29.; 1890. május 6.
Igazság, 1945. május. 3.; 1945. május. 4.

Felhasznált szakirodalom

Bödők Gergely: A nagy vörös május. A proletárdiktatúra erődemonstrációja. Rubicon 28. (2017) 10. sz. 50–65.
Horváth Attila: A hatalom ünnepe – az ünnep hatalma. Ünnepek Magyarországon a szovjet típusú diktatúra korában. Jogtörténeti Szemle (2007) Különszám. 42–48.
Molnár Dávid: Tavaszi virágzástól a munkásünnepig. Május 1-e jelentésváltozásának története. https://ujkor.hu/content/tavaszi-viragzastol-a-munkasunnepig-majus-1-e-jelentesvaltozasanak-tortenete (letöltés, 2025.04.23.)

 

Utolsó frissítés:

2025.04.28.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges