Jelenlegi hely
Átadták a 2025-ös Pro Archivo Regni díjat
– Ez egy nagyon fontos ünnepi pillanat, mert egy olyan munkatársat ünneplünk most, aki kitartásával, útmutatásával, empátiájával, alázatos munkájával, szakmai iránti szeretetével és eddigi pályájával példakép lehet valamennyiünk számára. Az ilyen teljesítmény előtt én is fejet hajtok – jelentette ki a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója szerdán délután a Bécsi kapu téri levéltári palotában a Pro Archivo Regni díj idei átadó ünnepségén. Szabó Csaba elmondta, örömmel tölti el, hogy ebben az esztendőben számos jelölés érkezett a díjra, és közülük egy általa felkért bizottság javasolta Csízi Istvánt az elismerésre. Szavai szerint a bizottság nem volt könnyű helyzetben a döntésnél, mert többeket is méltónak találtak a Pro Archivo Regni díjra, de ő mélységesen egyetértett a javaslattal, és így idén Csízi István főlevéltárosnak ítélte oda a kitüntetést.
Szabó Csaba főigazgató
Fotó : Lantos zsuzsanna (MNL)
A Magyar Nemzeti Levéltár főlevéltárosa, az 1945 utáni Gazdasági Kormányszervek Csoportjának vezetője az elismerés átvételét követően úgy fogalmazott, egy ilyen kitüntetés azt jelzi, hogy az ember elég sok mindent csinált és/vagy elég hosszú ideig és/vagy elég jól. Ennek kapcsán felidézte pályája egyes állomásait, hozzátéve, hogy mindig igyekezett alázattal, a legjobb tudása szerint megfelelni az elvárásoknak, és folyamatosan tanulni a szakmát. Szavai szerint ennyi év távlatából, ha valaki visszatekint a pályájára, akkor érdemes egyfajta számvetést végezni, és előre nézni, s ha voltak hibák, akkor azokat a jövőben kijavítani. Kiemelte az elismeréssel kapcsolatban azt is, hogy a díjban benne van a mindenkori kollégáinak a munkája is, mint ahogy hálával tartozik a korábbi és mostani főnökeinek, akik mindenkor megadták a teret, a szabadságot ahhoz, hogy hatékonyan tudjon dolgozni. Csízi István úgy véli, hogy a Pro Archivo Regni díj elnyerése további munkára sarkallja, legalább olyan színvonalon, mint eddig.
Csízi István az elismerő oklevéllel
Fotó: Lantos Zsuzsanna (MNL)
Első és egyetlen munkahely
Csízi István egyetemi tanulmányait az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán végezte, ott szerzett 2002-ben történelem szakos tanári, 2003-ban pedig levéltáros oklevelet, jeles minősítéssel. 2002. július 1-én belépett a Magyar Országos Levéltárba, szakmai gyakorlatát az intézményben töltötte, tehát még végzettsége megszerzését megelőzően a levéltár állományába került. Belépését követően viszonylag rövid időn belül főosztályvezető-helyettesnek nevezte ki az intézmény igazgatója a VI. 1945 utáni Gazdasági Kormányszervek Főosztályára. A kollégát 2010 márciusában főlevéltárossá nevezték ki, még ugyanebben az évben, novemberben tanácsosi, 2016-ban pedig főtanácsosi címet kapott. 2011 óta szakfelügyelői megbízását lelkiismeretességgel és körültekintéssel látja el napjainkig is. A Magyar Országos Levéltárban végzett vezetői munkája mellett Csízi István az ELTE Bölcsészettudományi Kar Kora-újkori Magyar Történelem Tanszékének doktorandusz hallgatója volt, amelynek elvégzését követően 2012. június 26.-án védte meg doktori disszertációját „summa cum laude” minősítéssel.
Csízi István 2012. február 15-től megbízott főosztályvezetője volt az V. Politikai Kormányszervek és MDP-MSZMP-iratok Főosztályának, és 2012. március 1-től egyben megbízott főosztályvezetőként a VI. 1945 utáni Gazdasági Kormányszervek Főosztályát is vezette. Majd 2013. január 15-től főosztályvezető volt az 1945 utáni Kormányszervek és Pártiratok Főosztályán, amely az V. és VI. főosztályok összevonásával jött létre. 2015. augusztus 17-től főosztályvezető-helyettes volt ugyanezen a főosztályon.
Fontos kiemelni, hogy 2016. november 15. és 2019. november 14. között az 1945 utáni Gazdasági Kormányszervek Osztályának vezetőjeként egyben a Gazdasági Levéltári Főosztályt (GLF) is irányította. Sárközi Jánosnak a Magyar Nemzeti Levéltárba történő 2020. márciusi érkezésével Csízi István 2020 novemberétől a GLF 1945 utáni Gazdasági Kormányszervek Osztályának osztályvezetője, majd a levéltár Szervezeti és Működési Szabályzatának módosítását követően 2022. január 3-ától a Gazdasági Levéltári Osztály 1945 utáni Gazdasági Kormányszervek Csoportjának csoportvezetője.
Hatalmas tapasztalat
A kolléga 2010-től jelentős mértékben kivette részét az intézményre háruló minősítésfelülvizsgálati feladatokból is. 2016-ban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Vezető- és Továbbképzési Intézet által szervezett „Titkos ügykezelői felkészítő tanfolyamon” titkos ügykezelői vizsgát és képesítést szerzett. Csoportvezetőként továbbra is ellátja mind az osztályon, mind pedig az MNL illetékes szervezeti egységénél a feladatokat, a minősített iratok kérdésében az Gazdasági Levéltári Osztály munkatársai mindig fordulhatnak hozzá szakmai tanácsért.
Tudományos munkája mellett mindig is levéltárosként jellemezte önmagát, amely meglátszik munkásságán, szakértelmén is. Mindezt alátámasztja az is, hogy a disszertációjától és érdeklődésétől jelentősen eltérő irategyüttes, az Országos Tervhivatal repertóriumának az összeállítása is a nevéhez fűződik. Levéltári tudományos munkásságához kapcsolódóan 2023-ban előadója, 2024-ben pedig főszervezője volt a Gazdasági Levéltári Osztály által szervezett „Népmozgások és kényszermigráció a Kárpát-medencében 1944–1990” tudományos konferenciának.
Vezetői munkássága során külön ki kell emelni a különféle (például kárpótlási) adatszolgáltatások pontosságát, a levéltárszakmai folyamatokra készített munkautasítások részletességét, statisztikai-összegző képességét. A kolléga évről-évre nagyfokú körültekintéssel jár el az éves kulturális statisztika (KULTSTAT) készítésénél, továbbá az utóbbi években mint auditor tevékenyen kivette részét a Levéltár szakmai folyamatainak (például alapszintű rendezés) belső auditjából. Nevéhez fűződik a Pénzügyminisztérium és a Pénzintézeti Központ fondjainak rendezése, az iratok kezelése és az irányítása alá tartozó teljes pénzügyi ágazat fond- és állagainak raktári nyilvántartás-készítési feladata.
Csízi István eddig csaknem negyed évszázadot töltött el a levéltárosi pályán, a Magyar Országos Levéltár és jogutódja a Magyar Nemzeti Levéltár mindeddig egyetlen és első munkahelye. Csízi Istvánról elmondható, hogy az apró részletektől az összképig átlátja a hazai levéltári intézményrendszert és levéltári szakmát, a megszerzett tapasztalatit mindig visszaforgatta a napi gyakorlati munkájába. Munkásságában tetten érhető a levéltáros szakma szeretete, szerénysége, valamint a munkatársai és beosztottjai irányába tanúsított maximális empátia.
A díjazott munkatársaival
Fotó: Lantos Zsuzsanna (MNL)
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges