A magyarországi holokauszt a nemzet szörnyű tragédiája

2025.05.16.
Május 8-án 18 órai kezdettel folytatódott a Magyar Nemzeti Levéltár és a csömöri Sinka István Községi Könyvtár közösen szervezett történelmi ismeretterjesztő sorozata, ahol Garadnai Zoltán főlevéltáros vendége ezúttal Kovács Tamás történész volt.

Három évvel ezelőtt, 2022-ben indult a Magyar Nemzeti Levéltár és a csömöri Sinka István Könyvtár történelmi ismeretterjesztő sorozata, „A történelem házhoz jön”, amelyet a csömöri katolikus közösség is támogatott. A kezdeményezés célja, hogy történész és levéltáros előadók segítségével megismertessék a hallgatókkal a levéltár különleges és „titokzatos” világát, és egyben bemutassák a magyar történelem fontos eseményeit. Ez alkalommal, május 8-án este Kovács Tamás történész, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) tanszékvezető egyetemi docense adott elő a programon részt vevő vendégeknek.
 

A nemzet tragédiája

A szakértő részletesen ismertette a magyarországi zsidóság történetét a dualizmus időszakától a II. világháború végéig. A magyar zsidóság a 19. század második felében arra törekedett, hogy asszimilálódjon a magyar társadalomhoz, ami találkozott a magyar elit magyarosító szándékaival. Ezen a helyzeten az I. világháború és az azt követő békeszerződések változtattak, amikor a vesztes államok magyarázatot kerestek a háborús vereségre, és ebben bűnbakként a zsidóságot találták meg. Ez felszította az antiszemita érzelmeket a válságban vergődő Németországban és a trianoni békeszerződés rendelkezési által sokkolt Magyarországon. Hazánkban tovább bonyolította a helyzetet, hogy az utódállamokból Magyarországra menekültek jelentős része értelmiségi volt, miközben a munkalehetőségek számukra lényegesen korlátozottá váltak. A magyar kormány az egyetemi oktatásban az úgynevezett numerus clausus törvénnyel kívánta a magyarországi zsidóság arányát csökkenteni. Ez magával vonta a magyar zsidó értelmiség kivándorlását, például az olasz egyetemekre. Az antiszemitizmus a két világháború között meghatározta a rendszert, és 1933 után több zsidóellenes törvény megalkotását eredményezte. A magyarországi zsidóság sorsa a német megszállással tragikus fordulatot vett, amikor elkezdődött a szisztematikus deportálásuk, elsősorban Auschwitzba. A véletlennek köszönhetően egyesek nyugatra kerültek, és túlélték a deportálást. Az előadás külön részletezte a zsidóság vagyonának elkobzását, ebben a németek mellett a magyar hatóságok (rendőrség, csendőrség) és a lakosság is részt vettek.
 

Folytatás ősszel

Összességében megállapítható, hogy Kovács Tamás színvonalas előadásában részletesen beszámolt a magyarországi zsidóság és egyben a magyar nemzet tragédiájáról. „A történelem házhoz jön” című tudományos ismeretterjesztő sorozat ősszel folytatódik, október 2-án Szima Viktória történész, levéltáros tart előadást a magyarországi gyógyszerészet történetéről, amelyre mindenkit szeretettel várnak.

 

Utolsó frissítés:

2025.05.16.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges