Jelenlegi hely
Kaán Károly élete és munkássága
Kaán Károly 1867. július 12-én született Nagykanizsán, ahol középiskolai tanulmányait is végezte. 1885 és 1889 között a Selmecbányai Bányászati és Erdészeti akadémián tanult, erdész végzettséget 1890-ben nyert. Állami szolgálatát 1889-ben a Besztercebányai Erdőigazgatóságnál kezdte meg mint műszaki díjnok. 1891-től erdőmérnök gyakornokként, 1892-től már erdészjelöltként, végül 1895-től erdészként dolgozott. Több külföldi tanulmányútja során értékes tapasztalatokat szerzett: 1898-ban a karlsruhei műszaki főiskolán, valamint a badeni fekete-erdei erdőgazdaságban folytatott tanulmányokat. Erdészeti tanulmányútjai az Osztrák-Magyar Monarchia különböző részeibe, így Ausztriába, Bukovinába, Galíciába vezették, de Dél-Németországban is járt. Hamarosan emelkedni kezdett a hivatali ranglétrán: 1901-ben főerdésszé nevezték ki (MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Földművelésügyi minisztériumi levéltár, Földművelésügyi Minisztérium, Elnöki iratok – K 178 – 1901. év, 6066. alapszám), majd 1907-ben erdőmesteri (MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Földművelésügyi minisztériumi levéltár, Földművelésügyi Minisztérium, Elnöki iratok – K 178 – 1907. év, 6673. alapszám) kinevezést kapott. 1908-ban már a földművelésügyi minisztériumban találjuk, a kincstári erdőket felügyelő I/B. Főosztályon.
Kaán Károly portéja
Szakértelmét, tudását további kinevezései bizonyítják: 1912-től ő vezette az ügyosztály egyik osztályát, majd 1916-tól az egész főosztályt (MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Földművelésügyi minisztériumi levéltár, Földművelésügyi Minisztérium, Elnöki iratok – K 178 – 1916. év, 80628. alapszám), sőt 1914-ben természetvédelmi kormánybiztos is lett. Munkája elismeréseként, valamint az első világháborúra tekintettel az uralkodó Kaán Károlyt 1917-ben miniszteri tanácsossá nevezte ki, továbbá a II. osztályú polgári hadi érdemkereszttel tüntette ki.
Tapasztalatát megbecsülték az 1918–1919. évi események alatt is: 1918-ban a Károlyi-kormányban az erdőigazgatás országos vezetőjévé nevezték ki, a Tanácsköztársaság alatt pedig elnyerte a helyettes államtitkári kinevezést, amelyhez a IV. fizetési osztály szerinti évi 14000 korona fizetés és 3000 korona lakpénz járt.
Minisztertanácsi előterjesztés Kaán Károly miniszteri tanácsosnak helyettes államtitkárrá leendő kinevezése iránt. 1919. január 29.
Jelzet: MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Földművelésügyi minisztériumi levéltár, Földművelésügyi Minisztérium, Elnöki iratok (K 178), 1919. év, 683. alapszám
1919 és 1924 között az erdő- és faügyek kormánybiztosaként működött (MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Földművelésügyi minisztériumi levéltár, Földművelésügyi Minisztérium, Elnöki iratok – K 178 – 1924. év, 3195. alapszám). Itt érdemes megjegyezni, hogy az 1919. augusztus 13-án a földművelésügyi miniszter által a minisztérium kebelében megalakított Fegyelmi (Igazoló) Bizottság felülvizsgálta mindazon személyeknek a Tanácsköztársaság alatti magatartását, akik a Tanácsköztársaság alatt közhivatalt vállaltak. A Földművelésügyi Minisztérium Fegyelmi Bizottságának iratai (K 595 és K 178 törzsszámok) szintén megtalálhatók levéltárunkban. Kaán Károly szerepvállalását azonban nem ítélték el, sőt egyre tovább emelkedett a hivatali ranglétrán. Az erdő- és faügyek kormánybiztosa megbízatásában kifejtett buzgó szolgálata elismeréséül Nagyatádi Szabó István földművelésügyi miniszter előterjesztésére Horthy Miklós kormányzó 1924 szeptemberében államtitkári címet adományozott neki.
1920 és 1923 között a Magyar Energia Gazdasági Részvénytársaság igazgatósági tagja volt, amelynek célja „közreműködni abban a nagy nemzeti munkában, amely a gazdasági többtermelés előmozdítása és kiaknázása útján gazdasági megerősödésünket célozza” (MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Földművelésügyi minisztériumi levéltár, Földművelésügyi Minisztérium, Elnöki iratok – K 178 – 1923. év, 4194. alapszám). Mayer János földművelésügyi miniszter 1926. december végével helyezte véglegesen nyugállományba. Az 1926. évi 15-ös alapszámú ügyiratban megtalálható Kaán Károly kérelme nyugdíjazása tárgyban, szolgálati és minősítési táblázata, valamit szolgálati és nyugilletményi kimutatása.
A minisztertanács felterjesztésére 1926. január 30-án a kormányzó Tahy Jakab államtitkárnak és Kaán Károly helyettes államtitkárnak nyugalomba vonulásuk alkalmából sokévi eredményes működésük elismeréséül a II. osztályú Magyar Érdemkeresztet a csillaggal adományozta (MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Miniszterelnökségi Levéltár, Miniszterelnökség, Központilag iktatott és irattározott iratok – K 26 – 1926. év, XI. tétel, 412. alapszám).
Kaán Károly nevéhez fűződnek az állami erdőigazgatás rendszerének újjászervezése és a trianoni békeszerződés következtében megjelenő faínség megszüntetésére tett kezdeményezések. Ő volt az, aki átfogó fásítást indított el az Alföldön. 1923-ban született meg az alföldi erdő telepítéséről és fásításáról szóló törvény (1923. évi XIX. tc.), amelynek következtében jelentős mértékben gyarapodtak az alföldi erdő- és fás területek.
Kaán Károly emlékérem
Forrás: Országos Vízügyi Főigazgatóság
Az Országgyűlési Levéltár iratai között megtalálható a törvényjavaslat és a törvényjavaslathoz írt indoklás is (MNL OL, Polgári kori kormányhatósági levéltárak, Országgyűlési Levéltár, Képviselőház és Nemzetgyűlés, Elnöki és általános iratok – K 2 – A-XIV-I-7-1922/27–30). Mivel az első világháború után Magyarország elvesztette területének kétharmadát, köztük a legnagyobb hegyvidéki erdőségeket, több területen, így az Alföldön is súlyos faínség jelentkezett, amely sürgős megoldásra várt. A kiskunsági homokbuckáktól a szikes legelőkig, az Alföld minden részében szükség volt a fásításra. Az indoklás kitér az időjárási és közegészségügyi viszonyokra is: „a robogó kocsik nyomán felszálló port az állandóan száguldó szél magával ragadja és porfelhővel tölti meg a falvak levegőjét, és így megfosztja az ott lakó népet az egészséghez elsősorban szükséges tiszta levegő élvezésétől és terjesztője lesz a tüdővésznek.” Külön táblázatban gyűjtötték össze a városok és járások területét, valamint a hozzájuk tartozó erdők területét. A táblázat adataiból megállapítható, „hogy közel félmillió katasztrális hold azoknak a népes városoknak és közigazgatási járásoknak a területe, amelyeken erdő egyáltalában nincsen…” Az indoklás igyekszik megnyugtatni az alföldi gazdákat is: az erdők telepítéséhez elsősorban a mezőgazdaságilag nem hasznosítható: futóhomokos, kopár és ártéri területek voltak tervbe véve.
Kaán mindezek mellett a modern szemléletű természetvédelem szószólója és képviselője volt, akinek jelentős szerepe volt az 1935. évi az erdő- és természetvédelemről szóló törvény (1935. évi IV. tc.) létrejöttében- Ez a törvény elrendelte a védelem alatt álló növény- és állatfajok körét, valamint természeti értékek védelmében lehetővé tette a kármegelőző állami kisajátítást is.
A Kaán Károly kilátó a Nagy-Hárs-hegyen
Forrás: erdeiprogramok.hu
Kaán Károly nyugdíjas éveiben gazdaságpolitikai kérdésekkel, erdészet- és gazdaságtörténeti kutatásokkal is foglalkozott, de elsősorban a természetvédelem kérdései felé fordult. A Magyar Tudományos Akadémia 1924-ben levelező tagjává választotta. 1984-ben az Országos Erdészeti Egyesület, amelynek alelnöke volt 1920 és 1923 között, Kaán Károly-emlékérmet alapított a tiszteletére, amellyel az erdőgazdálkodásban és természetvédelemben kiemelkedő munkásságú személyeket jutalmazzák évente egyszer. Róla nevezték el Budapesten a Nagy-Hárs-hegy csúcsán álló Kaán Károly-kilátót, a Szent György-hegyen található Kaán Károly turistaházat és a Visegrádi-hegységben a Kaán Károly-forrást.
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges