Jelenlegi hely
Jelentős érdeklődés kísérte a Magyarul Európában című tárlatot
Befejeződött az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat 2024. december végén Budapesten, az utolsó rendezvényeknek a Nemzeti Táncszínház adott otthont. A kezdeményezéshez a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) a Magyarul Európában című interaktív vándorkiállítással járult hozzá. A tártlatot december 28-án 10 órától egészen december 31-én 22 óráig tekinthették meg az érdeklődők a Nemzeti Táncszínház 1-es számú Balett-termében.
A fővárosi programot megelőzőn, 2024. augusztus 10-től az MNL vándorkiállítása az egész országot bejárta, az első vidéki helyszín Székesfehérvár, míg az utolsó december 7. és 8. között Bács-Kiskun vármegye székhelye, Kecskemét volt, utána érkezett a tárlat Budapestre. A vándorkiállítást csaknem 11 ezren tekintették meg, a tárlat rendszerint komoly népszerűségnek örvendett.
Fotó: Sorok Péter (Petőfi Kulturális Ügynökség)
A Magyarul Európában című vándorkiállítás húsz installációból állt, egy törzsanyagból, amelyet három elemmel egészített ki a tárlatnak éppen otthont adó vármegye. A kiállítás korabeli dokumentumok digitális másolatait mutatta be a nézőknek. A képeken keresztül felvillantotta azokat a sorsfordító eseményeket hazánk történetéből, amelyek az elmúlt 1100 évet meghatározták, emellett felidézte az Unióhoz való csatlakozás előzményeit, magát a folyamatot és annak hatásait is. A tárlat olyan témákat érintett, mint a középkor, a reformáció, az oszmán hódítás és hatása, a felvilágosodás, a modern állam létrejötte, a kultúra, a sport, a tudomány, az ország szerepe Európa újraegyesítésében, az 1956. évi forradalom és 1989-ben a határnyitás.
Fotó: Sorok Péter (Petőfi Kulturális Ügynökség)
A vándorkiállítás részeként a levéltári dokumentumokhoz kapcsolódóan online elérhető, interaktív tartalmak is várták az érdeklődőket. Továbbá a tárlathoz kapcsolódóan a levéltári szakemberek családtörténeti és helytörténeti kurzust, kutatási, módszertani tudásmegosztási alkalmat is tartottak. Ezeken az eseményeken a levéltárosok ismertették a résztvevőkkel a hely- és családtörténeti kutatások alapjait, módszereit és lehetőségeit. A foglalkozásokon az érdeklődők online kutatást is folytathattak előbb a levéltárosok szakmai irányításával, majd akár önállóan is.
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges