Jelenlegi hely
A Vestigia Kutatócsoport köteteit mutatták be a levéltárban
Az ünnepélyes eseményt Czetz Balázs, a Magyar Nemzeti Levéltár (MNL) gyűjteményi főigazgató-helyettese nyitotta meg, majd Rácz György mondott köszöntőt. A MNL tudományos igazgató-helyettese méltatta a Vestigia Kutatócsoport immár 15 éves munkáját, és kiemelte a levéltárral kialakított együttműködés fontosságát.
Ezután Bárány Attila, a Debreceni Egyetem professzora, aki a Magyarország a középkori Európában kutatócsoport vezetője is, nagy lelkesedéssel ajánlotta a hallgatóság figyelmébe Federico Gallo Diplomatics. The Science of Reading Medieval Documents című kézikönyvét, amely hiánypotló az angolszász oklevéltannal foglalkozó irodalomban, mivel a kontinentális kultúrkörre jellemző gondolkodásmóddal közelített a témához. A tankönyvként remekül hasznosítható kiadvány bemutatja a középkori iratok külső és tartalmi jellegzetességeit, vizsgálja többek között a nyelvi, kronológiai szempontokat. Alapvető módszertani kérdésekre ad rövid és érthető válaszokat a diákok számára, befogadható módon.
Ezt követően Federico Gallo osztotta meg a hallgatósággal a könyv keletkezésének történetét. A kötetet az indianai Notre Dame Egyetem tanáraként írta, amely a diákokkal együttműködve, kifejezetten az ő kérdéseikre alapozva született meg. A szerző nagy megtiszteltetésnek tartja, hogy az Országos Levéltár patinás palotájában magyar nyelven mutatják be a könyvét, utalva Gábriel Asztrik örökségére, aki az indianai egyetem középkori történeti tanszékét vezette az 1960-as években.
Az esemény a Kristóf Ilona által szerkesztett Vestigia IV. Chapters from the history of Italian-Hungarian relations című könyv bemutatásával folytatódott, kiragadva egy-egy érdekes részletet az ott megjelent tanulmányokból, különös tekintettel a gepárdküldés jelentőségére a középkori diplomáciában. Bárány Attila nagy jelentőségűnek tartja, hogy ezentúl nemzetközi körökben is lehet hivatkozni a Vestigia Kutatócsoport munkájára, hiszen az angol nyelvű tanulmányok mindenki számára elérhetőek, és értékes ismereteket nyújtanak.
Kristóf Ilona, az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem docense, a kutatócsoport bemutatása kapcsán megemlítette a nagy elődöket, valamint a munkában részt vevő különböző tudományok képviselőit: történészek, italianisták, művészettörténészek, nyelvészek együtt munkálkodását. Kiemelte az olaszországi hungarika anyag szisztematikus feltárásának fontosságát, a Magyar Nemzeti Levéltárral folytatott közös munkát, amelynek egy szeglete a honlapon három nyelven is megtekinthető A magyarok nyomai Itáliában című virtuális kiállítás.
A zárszóban Rácz György felhívta a jelenlévők figyelmét a levéltár tanácstermének díszítésére, amely a XV. század magyar történelmének kívánt emléket állítani, és egyúttal a magyar-olasz történelmi kapcsolatok termévé is vált.
Az eseményen az olasz vendégek számára Domokos György, a kutatócsoport vezetője tolmácsolta az elhangzottakat.
A kötetek az alábbi linkekről érhetőek el:
Chapters from the History of Italian-Hungarian Relations (ed. Ilona KRISTÓF)
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges