Jelenlegi hely

A Festetics család Isztambul-albuma│Könyvbemutató

Szerző: Schmidt Anikó
2024.12.16.
2024. december 12-én 16 órai kezdettel a Gül Baba Kulturális Központ és Kiállítóhelyen bemutattuk a Magyar Nemzeti Levéltár és a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány közös kiadásában megjelent A Festetics-család Isztambul-albuma/Festetics Ailesi’nin İstanbul Albümü/ The İstanbul Album of the Festetics Family címet viselő kiadványunkat.

A Magyar-Török Kulturális Évad keretében kiadott magyar-török-angol nyelvű reprezentatív kötet szerzői Horváth Gyula Csaba, Kovács Máté Gergő és Schmidt Anikó. Az utószót a neves török fényképtörténész, Engin Özendes jegyzi. A szultáni szeráj első hivatásos fotósainak, az Abdullah testvéreknek 31 felvételét szakmai tanulmányokkal közreadott kiadványban közreműködött a Liszt Intézet-Magyar Kulturális Központ Isztambul is.

A Magyar Nemzeti Levéltár és a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány közös szervezésű rendezvényét Pálfi Gábor, az Alapítvány ügyvezető igazgatója moderálta. Az első köszöntőt megtartó Özkan Duman, a Török Köztársaság Budapesti Nagykövetségének első beosztottja kiemelte, hogy a kötetben sajtó alá rendezett 19. századi isztambuli felvételek a török történelem értékes és különleges forrásai, és köszönet illeti az album megőrzőit, a Festetics családot és a Magyar Nemzeti Levéltárat. A kiadvánnyal már mindenki számára hozzáférhető album különleges időutazásra hívja az olvasót az 1860-as évekbeli oszmán fővárosba. A magyar és török kulturális kapcsolatok elmélyítésében hangsúlyozta a kulturális évad jelentőségét és kiemelte, hogy a kötet köszöntőit Dr. Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója és Prof. Dr. Uğur Ünal, a Török Köztársaság Állami Levéltárak Igazgatóságának korábbi vezetője írta.

Dr. Szabó Csaba köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a Magyar Nemzeti Levéltár kiemelt feladata a maradandó értékű kéziratok megőrzése, kutathatóságának biztosítása. Jelen kiadvány a Magyar-Török Kulturális Évad keretében jelent meg, az igazi kuriózumnak számító fényképeket a szerzők színvonalas szakmai bevezetőkkel segítenek értelmezni. Kitért arra, hogy a fotók a történelem speciális forrásai, hiszen készítői megragadják a pillanatot, így a rögzített vizuális látvány az írott forrásnál jobban megérinti az embereket, könnyebben vált ki szubjektív emlékeket és érzelmeket. 

Pálfi Gábor beszédében hangsúlyozta, hogy a Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány egyik célja, hogy minél több olyan kulturális projektet és ügyet támogasson, amely segíti a magyar-török kapcsolatok elmélyülését. E téren kiemelte a Magyar-Török Kulturális Évad jelentőségét, amely számos kiváló programot kínált, és segítette a török kultúra megismerését itthon és a magyar kultúra megismerését Törökországban. Jelen kiadvány is ennek az évadnak az egyik eredménye. Egyúttal megköszönte a Török Köztársaság Budapesti Nagykövetségének támogatását. Ezt követően átadta a szót a kötetet szakmailag bemutató dr. Fisli Évának és dr. Cs. Lengyel Beatrixnak, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Fényképtárának vezetőjének és történész-muzeológusának.

Dr. Fisli Éva és dr. Cs. Lengyel Beatrix a bemutató során itáliai és francia példákon szemléltette a 19. századi fényképtörténetet, illetve párhuzamot vont jelen album felvételei és a Magyar Nemzeti Múzeumban, illetve más közgyűjteményekben őrzött hasonló időkörű felvételekkel. Jelezték, hogy a fényképészeti kompozíció elsősorban a grafikából és a festészetből táplálkozott, a városképeket a különböző fotósok gyakran azonos pontokról készítették, ahonnan jól ráláttak a városra és a tájra. Ez  - kivált az utókor szemléletében - egyszerre jelentett egyfajta felülről történő „dominanciára törekvő” ábrázolást, és a város elrendezésére, annak átlátására való természetes igényt. Lengyel Beatrix kiemelte, hogy a fényképek egyúttal az egyre elérhetőbbé váló utazásokhoz is kedvet csináltak, hiszen az emberek vágytak arra, hogy a lefotózott tájakra személyesen is eljussanak. A rendezvényen a muzeológusok megmutatták az albumból személyes kedvenc fényképeiket, illetve a Festetics-album kötését megvizsgálva az album összeállításának további kutatásához új irányt is javasoltak.

A bemutatót fogadás és kellemes beszélgetés zárta.


Fotók: Fóris-Ferenczi Kinga/ Kovács Kinga Photo

 

 

Utolsó frissítés:

2025.01.09.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges