TRIANON-DOLGOZATOK – Az Orosházi Polgári Leányiskola növendékeinek az 1928-as Országos Tanügyi Kiállításra készített fogalmazásai
„…a mostani az első komoly kiállítás, amely anyagában és méreteiben méltó ahhoz a munkához, amelyet tanítóink és tanáraink az iskolákban kifejtenek. A kiállítás a magyar oktatásügy mai színvonalát ismerteti, s ezért történelmi jelentőségre tarthat számot. Mi pedagógusok mindig arra törekedtünk, hogy kultúránk színvonalát emeljük. Becsületes munkánk eredményét senki nem vonja kétségbe, ha végignézi a termeket, ahol a merev élettelen tárgyak fájdalmasan tiltakoznak Trianon ellen. A tanügyi kiállítás legszebb és legimpozánsabb kifejezője szellemi kultúrfölényünknek, amely országunkat a környező államok fölé emeli. Ezért szeretném, ha a fővarosban tartózkodó külföldi diplomaták és idegenek is megnéznék a kiállítást s meggyőződést szereznének arról, hogy nemzetünk, amely Kelet-Európa határán egy évezreden keresztül bástyája volt a művelt nyugatnak, ez a bástya még ma is áll, erősebben, mint azoké, akiknek prédául dobták oda országunkat.” (Magyarság, 1928. június 29.)
Tökéletesen igazodnak ehhez az eszmeiséghez azok a fogalmazások, melyeket az Orosházi Polgári Leányiskola növendékei készítettek 1928 májusában a tanügyi kiállításara. Az iskola iratanyagában megmaradt 18 dolgozatot az igazgatónő, Alexay Julianna javította ki, osztályozta a tartalmat, helysírást, külalakot, és látta el kézjegyével. Mint a dolgozatok érdemjegyeiből is jól látható, a jeles osztályzat ekkor még az 1-es volt. A fogalmazások egységesen a Nemzetünk jelene és jövője címen íródtak, tartalmukban az országot a trianoni békediktátum révén ért óriási veszteségek számbavétele dominál, miközben a nyelvezetükben jól megfigyelhető a korszak uralkodó, revizionista retorikája. Az iratanyagból nem derül ki, hogy az elkészült dolgozatok valóban szerepeltek-e az Országos Tanügyi Kiállításon. A fogalmazásokat az alábbiakban teljes terjedelmükben tesszük közzé osztályonkénti bontásban.
Levéltári forrás:
MNL BéML VIII. 105.b./2. 142/1928. Az Orosházi Állami Polgári Fiú- és Leányiskola iratai. Nemzetünk jelene és jövője c. dolgozatok.
Irodalom:
Felkai László: Nevelésügyi kongresszusok Magyarországon, 1848–1948. Bp., 1971.
Kelemen Elemér: A magyar nevelésügyi kongresszusok története. Iskolakultúra, 2008/1–2. sz. 50–57.
Országos Tanügyi Kiállítást rendeznek Budapesten. Békés, 1928. április 11.
Az Országos Tanügyi Kiállítás. Békés, 1928. május 12.
Pénteken megnyílik az Országos Tanügyi Kiállítás. Magyarság, 1928. június 30.
Összeállította: Dr. Bódán Zsolt
Nyitókép: Karácsonyi János: Békés vármegye története, II., 251. |
Új hozzászólás