Beszámolók

2024.11.28.
Elkészült az 1949 előtti civil szervezetekről szóló 19 vármegyei kötet és a polgári kori egyesületeket könnyebben kutatható tevő online adatbázis, amelyeket a Bécsi kapu téri levéltári palotában mutattak be. Ebbe eddig csaknem 24 ezer civil szervezet adatai kerültek be, de a munka több szálon is folytatódhat.
2024.11.27.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékezve, a Vatikáni Magyar Levéltári Kirendeltség szervezésében a Magyar Nemzeti Levéltár, a Szentszéki Magyar Nagykövetség, a Holokauszt Emlékközpont és a római Collegium Hungaricum (közismertebb nevén Római Magyar Akadémia) partnerségével nagyszabású nemzetközi konferenciát tartottak november 19-én Rómában, a Collegium Hungaricum dísztermében.
2024.11.25.
Tudományos konferenciát tartott Népmozgások és kényszermigráció a Kárpát-medencében 1944–1990 II. címmel november 14-én, csütörtökön a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára Gazdasági Levéltári Osztálya. A nap folyamán tíz kutató osztotta meg gondolatait, kutatási eredményeit a témában, utóbbiakat kötetbe rendezik.
2024.11.25.
Egy nagymúltú szakmai szervezet, az 1949-ben létrejött Építőanyag-ipari Tudományos Egyesület – mai nevén Szilikátipari Tudományos Egyesület – 75 éves fennállására emlékeztek az építőanyagipar tudományos képviselői, szakmai szervezetek, környezetvédelmi szakemberek és nem utolsósorban cégek részvételével. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott rangos konferencián képviseltette magát a Magyar Nemzeti Levéltár is.
2024.11.15.
Nemcsak az Európai Unió vezetői utaztak haza az elmúlt pénteken, november 8-án Budapestről, de az európai levéltárak közel két hónapon keresztül zajló eseménysorozata is véget ért. A rendezvényeken, programokon a Magyar Nemzeti Levéltár eredményesen képviselte a magyar levéltárügyet, és részletesen bemutatta az intézményben folyó munkát, a saját fejlesztéseket.
2024.11.15.
Színvonalas konferenciát tartottak a reformkori pecséthasználat témájában a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában. Az eseményen kiderült, hogy az 1836. évi törvény május 2-ai szentesítése után – ekkortól hivatalos nyelv a magyar – a vármegyék jellemzően kétféle magatartást tanúsítottak: önkényesen változtatták meg a pecsétjüket, vagy engedélyt kértek arra a helytartótanácstól. Olyan is akadt, aki mindkét utat bejárta.
2024.11.14.
Magyarország második világháborús katonai birtokbavételéről készít interaktív online adatbázist a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum Hadtörténelmi Levéltára és a Magyar Nemzeti Levéltár. A fejlesztésben nemzetközi partnerek, így a német Állami Levéltár és az Amerikai Nemzeti Levéltár, is közreműködnek. A települési szintű, komplex második világháborús adatbázis egy év múlva, 2025 őszén lehet elérhető a nagyközönség számára.
2024.11.07.
Az MNL Országos Levéltárának Bécsi kapu téri levéltári palotájában 2024. október 21. és 25. között került megrendezésre az 1956-os forradalomhoz kapcsolódó levéltár-pedagógiai témahét az általános iskola felső tagozatos és a középiskolás diákok számára. A témahét keretében tartott foglalkozással az volt a Levéltár-pedagógiai Munkacsoport célja, hogy a diákok az iskolai tananyagon túl, nem-formális keretek között levéltári dokumentumok segítségével bővítsék ismereteiket a nemzeti ünnep vonatkozásában.
2024.11.05.
Főcze János főlevéltáros, az MNL 1945 utáni Kormányszervek és Pártiratok osztálya munkatársa 2024. október 24–25. között vett részt Szöulban a Koreával kapcsolatos tengerentúli iratok gyűjtésére indított dél-koreai kezdeményezés 20. évfordulója megünneplésére rendezett nemzetközi tudományos szemináriumon.
2024.10.24.
Újabb konferencián mutatták be október 21-én, hétfőn a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára Bécsi kapu téri épületében a kerámiatörténeti kutatások legfontosabb eredményeit. Az eseményen elhangzott, hogy készülőben van a témában megírt második kötet, de a kutatómunkát mindenképpen folytatják a meglevő források feldolgozásával, a rendszerváltásig bezárólag.

Seiten