Jelenlegi hely
Bíróságok napja: a nagykőrösi Aranykönyv
Az 1869. évi IV. törvénycikk kihirdetés napjának megünnepléséről 20 éve, 2000. június 24-én döntött az Országos Igazságszolgáltatási Tanács.
Ez a 19. századi törvénycikk meghatározó állomása volt a magyar igazságszolgáltatás működésének. A közigazgatás és a bíráskodás külön vált.
„Az igazságszolgáltatás a közigazgatástól elklülöníttetik. A hatóságok egymás hatáskörébe nem avatkozhatnak.”
Nagykőrösön 1750-től vezették az úgynevezett „Aranykönyvet”, ebben a kötetben olvashatjuk a főbírói esküformulát, illetve 1836-tól 1872-ig városunk fő és másodbíróinak neveit. Az esküformulában jól látható, hogy a főbíró közigazgatási és bírói feladatokat is ellátott.
Érdekes bejegyzés található 1863-1866 időszakról, a főbíró neve mellett: „Magyar László akit nem a nép bizalma helyezett a főbírói pólczra hanem Kapy Eduárd erőszakolt a nyakunkra.”
A Nagykőrösi Királyi Járásbíróság 1872. január 1-jével kezdte meg működését. Illetékessége kiterjedt: Nagykőrös, Kocsér, Ókécske, Újkécske településekre. Változó területi illetékességgel működött 1950. december 31-ig. A 177.000/1950. I.M: rendelet megszüntette és a Ceglédi, illetve a Kecskeméti Járásbíróság vette át feladatait. Nagykőrösön 1959. január 1-től működik újra bíróság.
Városunkban az első bírósági épületet 1854-ben építették a Császári és Királyi Szolgabíróság részére.1872-től a járásbíróság székháza lett. Az új bírósági épület átadása után az állam a régi épületet a városnak ajándékozta. Innentől kezdve „kis városháza” néven vált ismertté. Jelenleg a Pest Megyei Kormányhivatal Nagykőrösi Járási Hivatala működik benne.
Az újonnan épített Nagykőrösi Járásbíróság tervrajza 1930-ban 90 éve készült el. Itt helyezték el a telekkönyvi hivatalt, bírósági tárgyalótermeket, irattárat, fogdákat a foglyok részére és a fogházőr lakását.
Jelenleg az épületben bíróság, ügyészség, levéltár és étterem működik.
A bíróságok napja munkaszüneti nap az igazságügyi alkalmazottak számára, ezen a napon minden bíróság zárva van.
Levéltári forrás:
MNL PML V. 210-b.: Nagykőrös város Zárt Levéltára, Aranykönyv (1750-)
MNL PML XV. 61.: Nagykőrös város építési tervrajzainak levéltári gyűjteménye, 103. tétel
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges