Jelenlegi hely
Túl a kockaházakon – tüzépbarokk faluképek a nyolcvanas évekből
Időpont: 2022. november 28. 16.30 óra
Helyszín: Magyar Építőművészek Szövetsége Kós Károly terem, Bp. 1088, Ötpacsirta u. 2
A kiállítást megnyitja:
Szabó Csaba főigazgató, MNL
Krizsán András elnök, MÉSZ
Cseri Miklós főigazgató, Szentendrei Skanzen
Az esemény házigazdája:
Tamáska Máté az MFA kurátora és a ‘Kockaház. A 20. század vidéki háztípusa’ című könyv szerkesztője, aki a megnyitó kapcsán a kötet szerzőivel beszélget a kockaház utáni faluképek kutatási lehetőségeiről.
A beszélgetés résztvevői:
Batári Zsuzsanna
Ispán Ágota Lívia
Jász Borbála
Juhász Katalin
Szilágyi Mária
Szolnoki József
Zuh Deodáth
A kiállításról:
A kockaház mozgalom tele volt belső ellentmondásokkal. Parasztok építkeztek munkásház modorban. A házakat egyesek szocialistának látták, mások kispolgári maradványnak. A kockaházon túl sem egyöntetűbb a kép. Sáros utca keresztezte a kövesutat, romos kastély udvarán nagyablakos iskola épült. Volt, ahová még szekérrel hordták be a szénát, miközben a "közös" földeket traktorok szántották.
Makovecz Imre "tüzépbarokk" faluképről beszélt, ahol az egyéni barkácsolási kedvnek csak a szegényes anyagkínálat szabott határt. A szocialista falu voltaképpen egy újabb "magyar neobarokk" társadalom volt a szegények kunyhóitól a sikeresek "alpesi ház" palotáiig.
Kiállításunk anyagának sorsa is ellentmondásos. Ünnepi akciónak szánták, de évtizedeken egyáltalán nem kutatott levéltári anyag lett belőle. 1984-85-ben a Hazafias Népfront kezdeményezésére amatőr fotók tízezrei készültek, dokumentálandó a negyven éves szocializmus vidéki eredményeit. Az "érett" szocializmust bemutató nagy kiállítás végül elmaradt. A Magyar Nemzeti Levéltár jogelődje bontatlanul őrizte meg a képeket egészen a közelmúltig, mikor is a szentendrei Skanzennel közösen megindult a gyűjtemény publikációja.
Idei kiállításunk folytatása a tavalyi "kockaház" válogatásunknak, részben fel is idézi azt, de a képmagyarázatokat ezúttal a "kortársak szövegezték". A magyar irodalom novelláiból válogató "Körkép" antológiák évfolyamai nem dúskáltak ugyan a vidéki témákban. Építészetről is ritkán írtak, ám az egy-egy odavetett sor életre kelti a fotók fekete-fehér pillanatait.
Közreműködő partnerek:
Ormos Imre Alapítvány
Magyar Nemzeti Múzeum
Magyarország Felfedezése Alapítvány (MFA Szabadegyetem programsorozat)
Szentendrei Skanzen
Térformák - Társadalomformák (TérTár) könyvsorozat és kutatóműhely
Támogató:
Nemzeti Kulturális Alap
Új hozzászólás
A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges