A vb-elnök esete a fiatalokkal és a bekapcsolt mikrofonnal… Egy fegyelmi ügy 1955-ből.
A hónap dokumentuma: 2025. február
2025.02.10.
Az 1950-es években a kisebb települések, de főleg a falvak hírszolgálatát a „hangos híradónak” nevezett készülékek látták el. Miután magyar nótával vagy tánczenével az utcára csalták a lakosságot, a tanácsházán ülő bemondó hosszan sorolta a központi rendeleteket, utasításokat, a helyi híreket, megdicsérte a beadásban élen járó „dolgozó parasztokat”, vagy éppen kipellengérezte a „reakciósokat” a „kulákokat”.
Ezek központi eleme egy nagyteljesítményű erősítő volt, amelyhez a tanács épületének tetején, illetve az adott település más pontján elhelyezett, a hatásfok javítása miatt tölcsérrel felszerelt hangszórók csatlakoztak. A mikrofon és az erősítő a „stúdiónak” használt helyiségben (leggyakrabban a községi tanács épületében) volt. Gyakran lemezjátszót vagy rádiót is kapcsoltak az erősítőhöz, így változatosabb műsort lehetett adni.
Így volt ez a Komárom megyei Mogyorósbányán is (esetünk idején a dorogi, ma az esztergomi járás része), ahol 1955. október 23-án helyezték üzembe a hangos híradót. A település fiatalsága annyira megörült az új eszköznek, hogy rávették Stugel Kálmánt, a végrehajtó bizottság elnökét, „hogy ajándéklemezeket küldjenek a faluba”, azaz egy-egy személynek címezve játsszanak le hanglemezeket.
Az ártatlan szórakozásból végül fegyelmi ügy lett, hogy miért, arról szóljanak a korabeli iratok.
Az eset először a járási tanács végrehajtó bizottsága elé került:

HU-MNL-KEML-XXIII.202.a. Az 1955. november 29-i ülés jegyzőkönyve, „különfélék”, 163/1955. számú vb-határozat
Majd a járási tanács elnöke meghozta a határozatot a fegyelmi eljárás lefolytatására, megbízva ezzel Hernik Ferenc „különleges megbízatású” előadót.

HU-MNL-KEML-XXIII.203.a. 145-24/1955.

HU-MNL-KEML-XXIII.203.a 145-24/1955.
A Dorogi Járási Tanács VB. „különleges megbízatású előadója” felvette a jegyzőkönyvet az esetről:


HU-MNL-KEML-XXIII.203.a 145-24/1955.
Közöljük a jegyzőkönyv átírását is, mivel az rosszul olvasható:
„Jegyzőkönyv
Készült a Mogyorósbányai Községi Tanácsnál 1955. december 14-én.
Jelen vannak: Hernik Ferenc a Dorog Járási Tanács V[égrehajtó]. B[izottság]. Igazgatási Osztály dolgozója és Stugel Kálmán Mogyorósbánya Községi Tanács VB. elnöke.
A Dorogi Járási Tanács V[égrehajtó]. B[izottság]. november 25-én hozott 163/1955. sz[ámú]. V[égrehajtó]. B[izottság].[-i] határozat értelmében Stugel Kálmán mogyorósbányai V[égrehajtó]. B[izottság].[-i] elnök fegyelmi ügyének kivizsgálásánál az alábbiakat adja elő:
A községben a hangoshíradót, illetve a hangszórókat 1955. október 23-án szerelték be. A nevezett napon csak egy hangszóró volt még csak felszerelve a községi tanács épülete közelében. Ezen a napon a község fiataljai jöttek hozzám, hogy engedjem meg, hogy ajándéklemezeket küldjenek a faluba. Ez délután 15 óra felé lehetett. Én előbb nem akartam ezt engedni, de a fiatalok addig kértek, amíg megengedtem. Én magam mondtam be az üzeneteket a mikrofonba. Tíz óra felé mondtam a fiataloknak, hogy most már elég lesz a közvetítésből, mert későn van. A fiataloknak azonban újdonság volt még, és én engedtem kérésüknek, és este kb. 11 óráig küldtük az ajándéklemezeket.
Meg kívánom még jegyezni, hogy ezen a délután megittam 7-8 pohár sört, de ez nem befolyásol[t] engem, illetve nem voltam részegnek mondható állapotban. Ezt az italmennyiséget a Vendéglátóban fogyasztottam el.
Október 24-én délelőtt készültem Piszkére [ma Lábatlan, 1950. szeptember 6-án egyesítették Lábatlan és Piszke községeket - K. L.], de még ezt megelőzően volt híranyag, amit közhírré kellett tenni. Az anyagot leadtam a hangoshíradón és a készüléket bekapcsolva felejtettem. Közben bejött a feleségem és kérdezte, megyek-e Piszkére? Én mondtam, hogy persze, megyek. Mondtam továbbá, hogy eriggy haza, főzzél ebédet – mire a felesége[m] kérdezte, hogy mit főzzek? Főzzél csirkepaprikást, az hamar megvan! A feleségem erre elment, és akkor vettem észre, hogy a készülék be volt kapcsolva. Többször előfordul az velem, hogy beszélek a mikrofonba, és után veszem észre, hogy nincs is bekapcsolva. Ezt azér[t] kívánom megjegyezni, mert még nem sajátítottam el tökéletesen a készülék kezelését.
Annyit kívánok még mondani, hogy tudom, hogy hibás voltam abban, hogy este 10 óránál tovább is közvetítettem azon az egy napon, de ígéretet teszek, hogy a jövőben az erre vonatkozó szabályokat pontosan betartom és a készülék kezelésénél figyelmesebb leszek.
Mogyorósbánya, 1955. december 14-én.
[aláírás] Hernik Ferenc előadó
[aláírás] Stugel Kálmán V[égrehajtó]. B[izottság]. elnök”
Hernik annak alapján elkészítette az alábbi jelentést:


HU-MNL-KEML-XXIII.203.a 145-24/1955.
A jelentésben említett A. J. panaszlevelét nem találtuk meg a Dorogi Járási Tanács VB. iratai között.
A jelentésben említett A. J. panaszlevelét nem találtuk meg a Dorogi Járási Tanács VB. iratai között.
Végül a járás végrehajtó bizottsága meghozta elmarasztaló határozatát, amely a meggondolatlan és figyelmetlen elnököt „szóbeli feddésben” részesítette, így joggal mondhatjuk, hogy Stugel Kálmán nem bűnhődött túlságosan fegyelmezetlenségéért.

HU-MNL-KEML-XXIII.202. Az 1955. december 23-i ülés jegyzőkönyve, 184/1955. számú vb-határozat

HU-MNL-KEML-XXIII.203. 145-24/2/1955.
*
Levéltári források:
HU-MNL-KEML-XXIII.202.a. Dorogi Járási Tanács VB. végrehajtó bizottsági üléseinek jegyzőkönyvei
HU-MNL-KEML-XXIII.203.a. Dorogi Járási Tanács VB. titkárságának iktatott iratai
Közli: Kládek László levéltáros (MNL Komárom-Esztergom Vármegyei Levéltára)
Új hozzászólás