Beszámoló a 2024. október 17-én tartott Levéltári napról

2024.11.08.

Az MNL GYMSV Soproni Levéltára 2024. október 17-én tartotta levéltári napját. Az esemény házigazdájaként dr. Dominkovits Péter, az MNL GYMSV Soproni Levéltár igazgatója köszöntötte a megjelenteket, és felkérte Dr. Fiziker Róbertet, az MNL Országos Levéltárának főlevéltárosát, a konferencia levezetésére.

A levéltári nap a diákok számára kiírt Legyél krónikás c. pályázat „Elmesélem 1000 szóban” alprogram eredményhirdetésével vette kezdetét.

 

A Petőfi Program részeként a Magyar Nemzeti Levéltár és a Nemzeti Művelődési Intézet által meghirdetett pályázat kulcsszavai: a visszaemlékezés és a történetírás voltak. A hívószavak lehetőséget nyújtottak a fiatalok számára, hogy 1000 szóban rögzítsék személyes, családi, iskolai élményeiket, hogy majdan ezek a történetkutatás forrásai legyenek.

 

A pályázatra beérkezett pályamunkákat a vármegyei levéltár munkatársaiból álló szakmai zsűri értékelte, és a legjobb négy munkát elismerésben részesítette.

 

A díjazásban részesült pályamunkák ismertetését követően a Nemzeti Művelődési Intézet képviseletében megjelent Simon Zoltán nyújtotta át a nyertesek jutalmát:

1. helyezett: Kazinczy Anna (Sopronkövesdi Általános Iskola): Egy soproni szappanfőző

2. helyezett: Tobler Gabriella (Berzsenyi Dániel Evangélikus (Líceum) Gimnázium és Kollégium): Jereván lakótelep – Soproni Határátkelő

2.     3. helyezett: Revaj Koppány Zoltán (Páli Szent Vince Katolikus Gimnázium, Általános Iskola és Óvoda): Nagypapám emlékei az orosz megszállás idejéről

A zsűri különdíjjal jutalmazta Ambrus-Kéri Noel (Soproni Széchenyi István Gimnázium) Gyerekkor a Kádár-korszakban c. pályázatát.

 

A díjátadót követően Dr. Farkas Ciprián Sopron Megyei Jogú Város polgármestere köszöntötte a rendezvény közönségét, aki elmondta, hogy a levéltárak nemcsak dokumentumokat őriznek, hanem fontos szerepük van abban is, hogy a magyar történelmet és a magyar identitást ápolják és gondozzák.  

 

Ezt követően a levéltári nap a Társadalmi és politikai elitek a 19-20. századi Sopronban és Sopron vármegyében c. konferencia témájában közreadott előadásokkal folytatódott.

Elsőként Dr. Suslik Ádám történész előadását hallgathatták meg az érdeklődők, melyben egy-egy tisztviselőt kiemelve, de általánosságban a Sopron vármegye területén katonai szolgálat alól felmentett hivatalnokokat vette górcső alá.

Dr. Csekő Ernő főlevéltáros Sopron vármegyére vonatkozóan a dualizmus kori országgyűlési képviselőválasztások menetét és eredményét összegezte előadásában.

Dr. habil. Bank Barbara történész Kóczán István Sopron vármegye és város főispáni tevékenységét ismertette a hallgatóságnak.

A szünetet követően Dr. Soós Viktor Attila történész előadásában két katolikus nemzeti képviselő, Czupy Bálint és Hajdu-Németh Lajos életútjának és közéleti tevékenységének közös pontjait és eltéréseit fotós illusztrációkkal mutatta be.

Dr. Kelemen Dávid levéltáros előadásával a fotók világából az érdeklődők átléphettek a sajtó világába. Az előadó a korabeli hírlapok hasábjain megjelenő cikkekből rekonstruálta Papp Kálmán soproni városplébános közéleti tevékenységét, újabb adalékokkal egészítve ki az eddig elsősorban általa feltárt életrajzot.

Végezetül Dr. Rigó Róbert történész Kecskemét és Sopron városát hasonlította össze előadásában a népbíróságok működésének és ítélethozatalának tekintetében.

 

A konferencián készült képeket galériánkban tekinthetik meg.

A Sopron Televízió rendezvényről készített összefoglalója az alábbi linken megtekinthető:

Rendezvényünkről a sopronmedia.hu is beszámolt:

Utolsó frissítés:

2024.11.12.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges