Levéltárünnep - Archívumunk kincsei 2.

 

ARCHÍVUMUNK KINCSEI 2.

 

A megye területén működött pártok, politikai szervezetek, kulturális és népművelő, valamint a szakmai és gazdasági egyesületek iratainak nagyarányú pusztulása szintén pótolhatatlan veszteséget jelent intézményünk és a hazai történettudomány számára. Egykori sokszínű tevékenységükre a legtöbbször csak létüket jelző irattöredékek alapján lehet következtetni. Alig akad néhány, amelynek működéséről saját iratai alapján ismereteket szerezhetünk. Ezek közé tartozik a Katona József Kör (Társaság), amely a múlt század végétől Kecskemét szellemi arculatának egyik fő formálója volt. Viszonylag csekély mennyiségű gazdasági jellegű irataink között kultúrtörténeti jelentőségű a kecskeméti Szilády nyomda (1816–1918) és a halasi csipkeház iratanyaga (1935–1944). Egyedülálló e vidéken a kisszállási hercegi uradalom (1814–1933) épségben megmaradt irattára.

A levéltár kevés családtól és viszonylag sok személytől származó iratot őriz. Ennek egyik alapvető oka az, hogy e vidéken nagy földesúri famíliák nem települtek meg. A családi és a személyi fondokat mindenekelőtt az egyes személyeknek a városban betöltött közéleti és kulturális szerepe teszi fontossá. A legjelentősebbek: a Bánó, a Katona, a Szilády, a Gál család, Mészáros Lázár és Türr István családjának fondjai. Ezen kívül a világhírű magyar drámaíró, Katona József, Mátyási József kecskeméti költő, Kada Elek polgármester és Káldy Gyula karmester hagyatéka tartalmaz kiemelkedő értéket.

Sajátos forrásértékük miatt külön is érdemes említést tenni a legfontosabb összeírásokról. A Kecskeméten fennmaradt sokféle és nagyon értékes 17–19. századi összeírás közül a törökkori nyilvántartások mellett a II. József-féle kataszteri összeírás teljesnek mondható együttesét célszerű kiemelni. Végül, de nem utolsósorban az anyakönyvi gyűjteményről kell szót ejtenünk, amely talán a legnagyobb népszerűségnek örvendő irategyüttes – a családkutatások okán – intézményünkben.

 

A képre kattintva tovább nagyítható a tabló!

MNL BKVL

 

TABLÓK MEGTEKINTÉSE:

  1. tabló - INTÉZMÉNYÜNK MÚLTJA
  2. tabló - RÉSZLEGEINK
  3. tabló - LEVÉLTÁROS ELŐDEINK
  4. tabló - IRATPUSZTULÁSOK
  5. tabló - ARCHÍVUMUNK KINCSEI 1.
  6. tabló - ARCHÍVUMUNK KINCSEI 2.
  7. tabló - MINDENNAPOK A LEVÉLTÁRBAN