A Kiskun Napok története - Az 1996-os év
A tizenkettedik Kiskun Napok, a millecentenárium jegyében
A 20. század utolsó Kiskun Napok-rendezvényére a millecentenárium jegyében, 1996-ban került sor. A város polgármestere a rendezvény célját közvetve így fogalmazta meg: „Jövőképünk formálásának […] meghatározó tényezője az ősök tisztelete, a hagyományok ápolása. Ez a helyi, de ugyanakkor az egész magyarságra vonatkozó örökség különös hangsúlyt kap nemzeti létünk olyan fajsúlyos állomásán, mint a honfoglalás 1100. évfordulója. […] Az évről évre megrendezett Kiskun Napok, Félegyházi Napok azt bizonyítják, hiszünk abban, hogy a tervezett programok az emlékezés rítusa mellett hozzásegítik a várost további üzleti, baráti, kulturális kapcsolatok kialakításához.”
Az ünnepi évre számos eseménnyel készült a város, számos megmozdulásra előrendezvényként került sor. Márciusban adták át – Göncz Árpád köztársasági elnök jelentlétében – a felújított Művelődési Központot. Tavasszal felavatták Szabó Ildikó „Honfoglalás” című táblaképét a Bankfalui Általános Iskolában, májusban megtartották a Petőfi Sándor Gépészeti Szakközépiskola és jogelőd intézményeinek 125. éves jubileumi ünnepségét. Szintén ebben a hónapban mutatták be Urbán Miklósné helyismereti könyvtáros „Mezősi Károly élete és munkássága” című művét. A Kiskun Múzeum és a Móra Ferenc Közművelődési Egyesület közös rendezésében megvalósult „A századvég és századelő félegyházi üzenete képekben” című kiállítást augusztus 9-én nyitották meg. Augusztus 13-tól sorra követték egymást a képzőművészeti kiállítások (Holló László Kör, Budafoki Mészáros László Képzőművész Kör, Fehér Paletta Alkotó Közösség, Morell Mihály, Rácz Lászlóné, Faragó József). A tényleges, Kiskun Napokhoz kapcsolódó programok augusztus 16. és 20. között zajlottak.
1996-ban is felelevenítették a korábbi Kiskun Napokon szokásos kiállítások és bemutatók hagyományát. A Szakmaközi Művelődési Házban a bélyeggyűjtők tárlata mellett a Nyugdíjas Klub „Gyermekkorunk játékai” című kiállítása várta az érdeklődőket. A Petőfi Sándor Általános Iskolában a galambászok mellett a szolgáltató és kereskedelmi, a Mezőgazdasági Szakközépiskolában a mezőgazdasági, élelmiszeripari, kisgép- és virágkötészeti bemutató kapott helyet. A Gorkij utcában rendezték meg a népművészeti vásárt. A Petőfi Sándor Városi Könyvtárban „Akikre büszkék vagyunk” címmel kiállítás mutatta be az egykori és akkor élő félegyházi írók, költők munkásságát. A sportrendezvények közül először a nemzetközi ökölvívó verseny zajlott le, majd Kiskun Kupa keretében a kosárlabdázók, a kispályás labdarúgók, kézilabdázók mérték össze ügyességüket, sőt sakk- és steel darts versenyt is hirdettek. Az ebtenyésztők bemutatóját a hőlégballon-műsor követte.
A szórakoztató programokról a Béke téren felállított színpadon fellépő művészek gondoskodtak, változatos előadásokkal (bluesfesztivál, dixielandkoncert, zenés gyermekműsor, countrykoncert, dán és magyar néptánc, nóta, operett, táncdal, humor, show műsor). A Helyőrségi Művelődési Otthonban citera-, néptánc- és népdal-bemutatót szerveztek. Érdekes látványossága volt a Kiskun Napoknak a III. Nemzetközi Fúvószenekari és Mazsorett Fesztivál alkalmából szervezett Kossuth utcai felvonulás és az azt követő hangverseny. Ekkor kapott „Kiskunfélegyházáért” kitüntetést a Kiskunfélegyházi Ifjúsági Fúvószenekar.
Az 1996-os Kiskun Napok keretében adta első nyilvános hangversenyét a Kiskunfélegyházi Zenebarátok Köre, bár a kórus már a Móra Ferenc Művelődési Központ márciusi avatóünnepségén is szerepelt. Augusztus 19-én a város képviselői fogadták a Verecke–Ópusztaszer emlékmenetet, és öregdiák-találkozóra is sor került. Augusztus 20-án a Városháza dísztermében ünnepi testületi ülést tartottak, ahol Kapus Béla karnagy az Ifjúsági Vegyeskar nevében átvette a „Kiskunfélegyházáért” kitüntetést. Ezt követte a Szent István téren az ünnepi nagygyűlés, majd a Szent István-templom búcsúi miséje. Aratófelvonulás kísérte a megszentelt újkenyeret a Városháza elé, ahol meg is szelték azt. Délután szépségversenyt és divatbemutatót tartottak, a nap eseményeit tűzijáték zárta.
A Kiskun Napok hivatalos zárórendezvényét a Móra Ferenc Gimnázium rajzszakkörének a Szakmaközi Művelődési Házban október 18-án rendezett kiállítása jelentette. Szintén az ünnepi események programsorába illeszkedett azonban még Bánkiné Molnár Erzsébet levéltáros „Polgárok Kiskunfélegyházán 1890–1913” című könyvének 1996. november 5-én a Kiskun Múzeumban megtartott bemutatója is.
Az 1996-os Kiskun Napok fesztiváljellege tovább erősödött az 1993-as rendezvényhez képest. A széles érdeklődési igényt kielégítő programok sok látogatót vonzottak.
A DOKUMENTUMOK 1. RÉSZÉNEK MEGTEKINTÉSÉHEZ,
ILLETVE AZ OLDALAK KÖZÖTTI NAVIGÁLÁSHOZ HASZNÁLJA A NYILAKAT!