Magyarul Európában, 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban

Vándorkiállítás interaktív elemekkel Debrecenben
2024.11.07.
2024. november 22–23-án tekinthető meg a Magyar Nemzeti Levéltár „Magyarul Európában, 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” című vándorkiállítása a Kölcsey Központban (Debrecen, Hunyadi János u. 1–3.), amely program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az „1100 éve Európában, 20 éve az Unióban” programsorozat keretében jött létre. A vándorkiállításról és az országos programsorozat Hajdú-Bihar vármegyei programjairól részletesebben az alábbiakban tájékozódhatnak.

A Magyarul Európában címet viselő tárlat húsz installációból áll, egy törzsanyagból, amelyet mindig három elemmel egészít ki a kiállításnak éppen otthont adó vármegye. A kiállítás korabeli dokumentumok digitális másolatait tárja a látogatók elé. A képeken keresztül felvillantja azokat a sorsfordító eseményeket országunk történetéből, amelyek az elmúlt 1100 évet meghatározták, valamint felidézi az Európai Unióhoz való csatlakozás előzményeit, majd magát a folyamatot és annak hatásait is. A tárlat olyan témákat ölel fel, mint a középkor, reformáció, az oszmán hódítás és hatása, a felvilágosodás, a modern állam létrejötte, a kultúra, a sport, a tudomány, az ország szerepe Európa újraegyesítésében, az 1956. évi forradalom és 1989-ben a határnyitás.

A Magyarul Európában című vándorkiállítás részeként, a levéltári dokumentumokhoz kapcsolódóan online elérhető, interaktív tartalmak várják majd a felnőtteket és a gyerekeket egyaránt. A vándorkiállítás önálló felfedezése és megismerése mellett így lehetősége nyílik a látogatóknak arra is, hogy a számukra izgalmas témákban elmélyedjenek, ugyanis a kiállítás molinóján elhelyezett QR-kód beolvasásával, okoseszközeik segítségével könnyen és gyorsan elérhetik a kapcsolódó levéltári feladatokat és játékokat.

A tárlathoz kapcsolódóan levéltárosok ismertetik az érdeklődőkkel a hely-- és családtörténeti kutatások alapjait, módszereit és lehetőségeit, tudásmegosztási alkalmakat tartanak. Mindemelett a rendezvényen a levéltár szakemberei iskolatörténeti, egyháztörténeti, településtörténeti, valamint helyi gazdasági és társadalmi kutatásokhoz, nemzetiségkutatáshoz kapcsolódó szakmai tanácsadói tevékenységgel is a résztvevők szolgálatára állnak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Utolsó frissítés:

2024.11.27.

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges